scenariusz na dane w Australii, Szwecji i Wielkiej Brytanii – 11 listopada 2021
Czwartek, 11 listopada 2021, Dzień Niepodległości. Polskie święto. A przy okazji patrząc po przeglądzie kalendarza makro na ten tydzień – najbardziej roboczy dzień, a właściwie noc i poranek w tym tygodniu! A ponieważ są dość blisko siebie i w „nieprzyjaznych godzinach” w większości wydarzenia – to wszystko zawrę w jednym wpisie.
Strategia na dane
Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.
publikacja danych nt bezrobocia w Australii 11 listopada 2021 o 01:30
W przypadku bezrobocia, w dodatku w kraju w którym nie śledzę mocno sytuacji gospodarczej jest po prostu nastawieniem się na typową niespodziankę.
Poprzedni odczyt 4,6%, prognoza mówi o wzroście o +0,2 pp m/m czyli do 4,8%. Tak więc tylko wynik ≤4,6% skłoni mnie do spojrzenia na parę AUD/USD czy jest reakcja, oczywiście umacniająca Australijczyka… Wykres z potencjalnymi zasięgami poniżej:
Pierwsze TP1 postawić chcę w okolicach 0,742. Zaś TP2 wyciągamy z widocznego na wykresie fibo: albo 0,7447 albo 0,7472 – w zależności od dynamiki ruchu.
publikacja danych nt bezrobocia w Szwecji 11 listopada 2021 o 06:00
Tu podobnie jak wyżej: patrzymy na czysty odczyt. Co ciekawe – w niektórych kalendarzach nie ma tej publikacji. Jednak jest ten odczyt, będący spisem zarejestrowanych bezrobotnych w Szwecji. Na wykresie tych odczytów widać, że szczyt przypadł na lipiec 2020 (wiadomo pandemia) i od tego czasu jesteśmy w trendzie spadkowym. Potencjał przełamujący ten trend, czyli odczyt >7,6% będzie negatywny dla Szwecji – co biorąc pod uwagę godzinę publikacji sugeruje obserwowanie USD/SEK.
Na wykresie USD/SEK rozszerzyłem strefę, która zatrzymała nam osłabienie korony w okolicach 18 października, z kolei TP2 jest tuż przed 8,72:
publikacja danych nt PKB w Wielkiej Brytanii 11 listopada 2021 o 08:00
O 8:00 mamy kilka publikacji z Wielkiej Brytanii, jednak to PKB będzie miało w mojej ocenie kluczowe znaczenie. Choć należy zwrócić też uwagę na produkcję przemysłową m/m, która gdyby spadła <0,2% (czyli bardziej niż prognozują) albo by weszła w przestrzeń ujemną to może mocno zaciążyć na funcie.
Sam odczyt o PKB nie wymaga szerokiej rozpiski, sporo pisałem o gospodarce Imperium w scenariuszu na decyzję o stopach procentowych w ubiegłym tygodniu. Tam więc odsyłam zainteresowanych detalami.
Samo PKB za Q3 2021 w ujęciu rocznym jest prognozowane na 6,8%, zaś w ujęciu q/q na 1,5%. Ponieważ pomimo kryzysu paliwowego inflacja w UK nie skoczyła jako taka, to jest szansa na wyższy odczyt PKB od prognozowanego – czyli na umocnienie funta. Ale na wykresie zaznaczę też potencjał jakby PKB się okazało słabe, zwłaszcza gdyby produkcja przemysłowa m/m była także niższa.
Cały listopad to niestety osłabienie funta szterlinga. Nie powiem, będzie to nieco trudne do rozegrania jeśli pojawią się dobre dane, ale zasięgi wyznaczyć pomoże Fibonacci. Co prawda poziom 154,0 będzie trudny do zdecydowanego przejścia, ale przy dobrym odczycie PKB, zwłaszcza w ujęciu kwartalnym (czyli z mocnym naciskiem na wpływ kryzysu paliwowego na rozwój gospodarki) mamy potencjał: