scenariusz na dane w Norwegii i Szwecji – 25 listopada 2021
Czwartkowy poranek daje nam dwie ciekawe publikacje dla Skandynawii. A że lubię rozgrywać dane dla koron szwedzkich i norweskich to i scenariusz machnę na dzienniku…
Strategia na dane
Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.
publikacja danych nt bezrobocia w Norwegii 25 listopada 2021 o 08:00
Nie będę się rozpisywać na wieczór. Poprzedni odczyt 4,0%, prognozowany spadek o -0,1 pp do 3,9%. Przed pandemią Norwegia potrafiła zejść z bezrobociem do poziomu 3,3% więc wynik 3,9% nie będzie niczym szokującym. Rozgrywać umocnienia się korony gdyby zeszli do ≤3,8% nie ma sensu – dolar jest za silny. Wtedy ewentualnie NOK względem euro, ale jakoś tego nie czuję. Ale z kolei osłabienie się korony norweskiej gdyby odczyt był ≥4,0% – to scenariusz na którym bym się zapatrywał od rana bardzo chętnie. Na wykresie USD/NOK jesteśmy bardzo blisko psychologicznej granicy 9,0, ale jak pokazuje wykres miesięczny (MN) to potrafiliśmy być wyżej:
Z kolei na wykresie godzinowym (H1) obowiązywać nas będzie linia z wykresu miesięcznego, bo ciężko znaleźć inny punkt zaczepienia powyżej 9,0. No chyba, że przez noc zejdziemy aż do 8,9 albo i niżej, wtedy bardzo silnym oporem będzie właśnie 9,0:
publikacja decyzji o stopach procentowych w Szwecji 25 listopada 2021 o 09:30
Szwecja jest na zerowych stopach procentowych już od czasów pre-pandemicznych. Jednak co warto podkreślić, poniżej zera zeszli na początku 2015 roku i tuż przed pandemią powrócili do zera (z rekordowych -0,5% w latach 2016-2018), więc można by się pokusić o wniosek, że pandemia przerwała ten okres powolnego podnoszenia stóp procentowych w Szwecji. Powolnego, ponieważ na każdym z poziomów stopy procentowe były przez parę miesięcy minimum. A biorąc pod uwagę, że wg SCB odczyt CPI w Szwecji wynosi +2,8%, podczas gdy CPIF to +3,1% – to jest niewielki potencjał na wzrost stóp procentowych o 0,25 pp.
Prognozy banku centralnego Szwecji na 2021 rok mówiły o CPI na poziomie 2,0%, a CPIF na poziomie 2,3%. W 2022 roku te wartości wg Riksbank powinny wynieść zgodnie 2,1%. I gdyby takowe były – to Szwedzi nie przewidywali podwyżek stóp procentowych aż do Q3 2024 (dalej prognoz nie podali). Więc wyższa wartość CPI i CPIF o ponad 30% może sugerować jakieś zaskoczenie. Choć z drugiej strony – nikt się tego nie spodziewa. Ale mieliśmy już zaskoczenia ze strony banków centralnych dużych krajów (jak choćby BoC we wrześniu 2017) więc kto wie, kto wie…
A więc polując na niespodziewaną podwyżkę na wykresie USD/SEK widać (w przeciwieństwie do USD/NOK) bardzo dobre dwa poziomy take profit: