scenariusz na PCE w USA - 27 października 2023

scenariusz na PCE w USA – 27 października 2023

analiza live EURUSD strategia na dane USDJPY

Amerykańska Rezerwa Federalna (FED) jako główny odczyt informujący o inflacji uznaje PCE (Personal Consumption Expenditure – indeks cen wydatków konsumpcyjnych). Spójrzmy więc czego się spodziewać po tym odczycie 27 października.

Aktualne prognozy na decyzję FED 1 listopada

Według analityków, 27 października do godziny 13:00, nie ma żadnego ryzyka na podwyżkę stóp procentowych 1 listopada, zaś podczas posiedzenia 13 grudnia niecałe 19,5% analityków oczekuje podniesienia stóp procentowych w USA.

źródło: CME FEDWatch Tool

Prognozy na odczyt PCE w USA 27 października 2023 o 14:30

Rynek jest pozytywnie nastawiony do odczytów.

Core PCE w ujęciu miesięcznym oczekiwany jest na poziomie +0,3% (wobec wcześniejszego odczytu +0,1%), zaś w ujęciu rocznym ma wynieść +3,7% (wobec wcześniejszego odczytu +3,9%).

PCE w ujęciu miesięcznym oczekiwany jest na poziomie +0,3% (wobec wcześniejszego odczytu +0,4%), zaś w ujęciu rocznym ma wynieść +3,4% (wobec wcześniejszego odczytu +3,5%).

Scenariusz na odczyt PCE w USA 27 października 2023 o 14:30

W obu przypadkach niższy odczyt jest czynnikiem oddalającym ryzyko kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA, więc de facto osłabiający dolara amerykańskiego. Wyższy odczyt od prognoz (nawet o te 0,1 pp) powinno nam nieco umocnić dolara, choć bardziej w kontekście większego przekonania do podwyżki stóp procentowych podczas grudniowego posiedzenia FED.

Ponieważ założenie strategii na danych jest niespodzianka odwrotna do kierunku, to patrzymy właśnie na opcję wyższych odczytów. Gdyby były wyższe od poprzednich odczytów (Core PCE +4,0%, PCE +3,6%) to mamy duże szanse na spore umocnienie „zielonych” na rynku.

Do analizy biorę USD/JPY, w którym ewidentnie Banku Japonii brakło paliwa do kolejnej interwencji (po ewidentnym „czynniku zewnętrznym” 3 października) gdy USD/JPY przekroczyło 150… Dołek interwencji BoJ jest punktem wyjścia dla zniesień Fibonacciego na interwale H1. Ponieważ nie sądzę, żeby decydenci BoJ zasypiali gruszki w popiele, mamy ograniczone, możliwie krótkotrwałe, pole manewru po danych. Oznacza to nieco wyższe ryzyko, ale wyższe od prognoz PCE powinno sięgnąć 150,7, a być może nawet i 151,0 – jednak jest spora szansa, że szybko BoJ będzie próbował ratować sytuację… Dlatego też pod wykresem USD/JPY jest scenariusz dla EUR/USD!

USD/JPY 27 października 2023; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

EUR/USD

Najpopularniejsza para walutowa świata też jest w ciekawym miejscu i się osłabia na moment pisania scenariusza. Co poniekąd oznacza, że rynek jakby wyceniał potencjalne wysokie PCE. Niemniej gdyby PCE („zwykłe” jak i Core) były wyższe od prognoz, a zwłaszcza wyższe od poprzedniego odczytu to droga w stronę 1,05 (zniesienie 78,6 na wykresie) jest otwarta i zbiega się dość okrągły poziom ze zniesieniem Fibo co tylko nam wzmacnia analizę. Jest szansa, że ta para walutowa jest obarczona mniejszym ryzykiem interwencji banku centralnego drugiej strony.

EUR/USD 27 października 2023; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts