scenariusz na decyzję o stopach procentowych w Wielkiej Brytanii – 20 czerwca 2024
Dzisiejszy dzień pełen jest interesujących wydarzeń makroekonomicznych – a jednym z nich jest decyzja o stopach procentowych w Wielkiej Brytanii.
Sytuacja gospodarcza w Wielkiej Brytanii
Stopa bezrobocia w kwietniu 2024 wyniosła 4,4% (prognozowano 4,3%, lutowy odczyt wynosił 4,3%).
Stopa inflacji w ujęciu rocznym w maju wyniosła +2,0% r/r (prognozowano +2,0% r/r, wcześniejszy odczyt wynosił +2,3% r/r). Core CPI w ujęciu rocznym wyniosło +3,5% r/r (wcześniejszy odczyt wynosił +3,9% r/r).
PKB Zjednoczonego Królestwa za kwiecień 2024 w ujęciu miesięcznym wyniosło 0,0% m/m, zgodnie z prognozą 0,0% m/m i poniżej poprzedniego odczytu (+0,4% m/m). W ujęciu rocznym odczyt PKB pokazał +0,6% (tak jak prognozowano, poniżej +0,7% odczytu miesiąc wcześniej).
Sprzedaż detaliczna w kwietniu spadła w ujęciu miesięcznym o -2,3% (prognozowano -0,5%; przy wcześniejszym odczycie -0,2%), zaś w ujęciu rocznym spadła o -2,7% (prognozowano -0,2%, przy wcześniejszym odczycie +0,4%).
Prognozy dla decyzji o stopach procentowych w Wielkiej Brytanii 20 czerwca 2024 o godzinie 13:00
Aktualne prognozy mówią o niezmienionym poziomie stóp procentowych, czyli +5,25%, przy 7 głosach za utrzymaniem stóp procentowych i 2 głosach za obniżeniem.
Scenariusz dla decyzji o stopach procentowych w Wielkiej Brytanii 20 czerwca 2024 o godzinie 13:00
Patrząc po danych gospodarczych sytuacja w Wielkiej Brytanii sprzyja obniżeniu stóp procentowych. Gospodarka ewidentnie spowalnia: stopa bezrobocia rośnie, PKB się zatrzymało, a ostatni odczyt sprzedaży detalicznej pokazał wręcz kosmiczne załamanie względem zarówno prognoz jak i wcześniejszych odczytów. Jednocześnie inflacja wynosi wręcz idealne +2,0%.
Dlatego sądzę, że możemy dziś oczekiwać wzrostu liczby osób głosujących za obniżką stóp procentowych w UK do nawet 4!
Teoretycznie jest niewielka szansa, że Bank of England obniży dziś niespodziewanie stopy procentowe do +5,00%, ale jest to bardzo mało prawdopodobne. Niezależnie jednak od decyzji, możemy się spodziewać osłabienia funta szterlinga względem pozostałych walut.
A jak to się prezentuje na wykresie? Wykres dzienny (D1) GBP/USD posłużył mi do wyprowadzenia zniesień Fibonacciego, co pokazuje, że nie jesteśmy w żadnej skrajności na rynku, więc jest przestrzeń do ruchu reakcyjnego na niespodziankę. Z kolei wykres z H1 pokazuje, że perspektywa spadkowa jest spora, bo większa liczba głosujących za obniżką stóp procentowych (lub ta mało prawdopodobna obniżka) otwiera nam drogę do przedziału między 1,266 (dołek z 14 i 17 czerwca) a zniesienia Fibo na diabelskim poziomie 1,2666.
Wykres GBP/USD D1:
I wspomniany wykres GBP/USD H1: