ciekawa sytuacja na rynku soi (D1)

soja

Na wykresie dziennym trafiła się nam bardzo ciekawa sytuacja, która była przedmiotem analizy w kilku programach z cyklu Surowcowe info w Comparic24. Jak to rozegrać?

reklama:

Aktualna sytuacja

Na początek wykres dzienny:

soja, interwał D1; źródło: Reuters Eikon

Jak widać mamy wyznaczony box w którym soja porusza się od połowy września. Dwukrotnie cena doszła do górnej jak i dolnej granicy strefy mieszczącej się w przedziale $8,70 a $9,45 za buszel. Co jednak może wpływać na cenę soi w najbliższym czasie?

Czynniki prowzrostowe

Pierwsze co przychodzi na myśl w czynnikach prowzrostowych dla ceny soi to umowa handlowa fazy pierwszej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. W myśl tej umowy Chiny mają zwiększyć import między innymi surowców rolnych z USA. Oznacza to, że między innymi soja powinna być jednym z zamawianych przez Chiny produktów.

Spójrzmy jak wygląda struktura importu soi przez Chiny w ubiegłych latach:

źródło: Reuters Eikon

Widzimy, że olbrzymią ilość soi Chiny sprowadzają z Brazylii. Czyli jest możliwość, żeby Chiny zwiększyły import z USA, kosztem zarówno Brazylii jak i innych krajów eksportujących soję do Chin, głównie Argentynę i Urugwaj. Soja w 2017 roku stanowiła 2,4% całego importu Państwa Środka – więc jest to ważna część chińskiego bilansu handlowego.

Czynniki prospadkowe

Z kolei czynniki prospadkowe dla cen soi są trzy, z czego dwa dotyczące także Chin, które przed wojną handlową były największym odbiorcą soi z USA.

  1. afrykański pomór świń (ASF) – wg oficjalnych danych hodowla wieprzowiny w Chinach na skutek wirusa afrykańskiego pomoru świń (nieszkodliwego dla ludzi, ale śmiertelnego dla świń) ilość trzody chlewnej spadła o co najmniej 41% w ubiegłym roku. Zdaniem analityków odbudowa stad będzie trwała latami, w 2027 szacuje się, że wielkość hodowli będzie wciąż o 13% niższa niż przed pojawieniem się ASF w Chinach. Przekłada się to bezpośrednio na zapotrzebowanie na soję, która jest głównie wykorzystywana jako składnik paszy dla świń.
  2. koronawirus 2019-nCoV – czyli najświeższe zagrożenie płynące z Chin. Liczba chorych wciąż się zwiększa, obszar kwarantanny obejmuje mocno uprzemysłowiony region z ponad 60 milionami mieszkańców, a Pekin wstrzymuje przywrócenie pełnej pracy w gospdoarce po Chińskim Nowym Roku by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. I o ile fakt, że żywy inwentarz trzeba karmić, to wszyscy pośrednicy i zakłady przetwórcze już mogą nie pracować i nie przyjmować soi. Pamiętajmy, że koronawirus wciąż się rozwija, a zgodnie z prognozami na koniec lutego może zarazić nawet 60 milionów ludzi na całym świecie. Dotychczasowe doświadczenia z epidemiami tego typu pokazują, że wpływają one mocno negatywnie na konsumpcję różnych dóbr.
  3. Pogoda i jakość soi w Argentynie oraz Brazylii – to czynnik wynikający z bardzo bieżącego faktu, że zbiory soi w Brazylii właśnie trwają, z kolei w Argentynie skończyły się właśnie zasiewy tego surowca. Co zwiększa dramatycznie znaczenie pogody dla jakości soi w tych krajach – co może się przełożyć na kwestie podażowe surowca.

Wzrośnie czy spadnie?

Tak naprawdę to ten drugi czynnik będzie nam mocno determinować kiedy sytuacja „wróci do normy” i zacznie się realizowanie fazy pierwszej umowy handlowej. Rynki zazwyczaj kupują plotki, więc jak tylko pojawi się informacja o zaawansowanych pracach nad szczepionką na koronawirusa albo ograniczeniu epidemii to ceny soi powinny podskoczyć, a potencjał rzędu 10% bez większych problemów powinien być osiągalny w perspektywie maksymalnie trzech-czterech tygodni.

Z kolei dalszych spadków należy oczekiwać, gdyby się okazało, że ASF wciąż się rozprzestrzenia w Chinach albo gdyby szacunki dotyczące epidemii rozrosły się ponad objęty kwarantanną obszar i prognozowaną liczbę zarażonych. Problematyczne będzie także kolejne przesunięcie daty powrotu firm do normalnej pracy – w tej chwili większość firm wspomina o wznowieniu produkcji w okolicach 13 lutego 2020. Jednakże spadek poza wyznaczoną na wykresie strefę w zdecydowanej większości będzie stanowił negację całej strefy i scenariusza prowzrostowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

sekwencja tygodniowa
BTCUSD DAX Dow Jones EUROSTOXX 50 EURUSD FTSE100 gaz ziemny indeks dolara (DXY) kukurydza miedź NASDAQ Nikkei225 NYSE (Nowy Jork) ropa Brent ropa WTI Russell 2000 S&P500 soja srebro statystyka WIG20 złoto

sekwencja tygodniowa i zasięgi silnych statystyk – 42. tydzień 2021

Sekwencja tygodniowa to kolejny element wyciągnięty z tworzonych przeze mnie raportów Trading Day of the Month. Dzisiaj sekwencja wraz z zasięgami silnych statystyk na 42.

sekwencja tygodniowa
BTCUSD DAX Dow Jones EUROSTOXX 50 EURUSD FTSE100 gaz ziemny indeks dolara (DXY) kukurydza miedź NASDAQ Nikkei225 NYSE (Nowy Jork) ropa Brent ropa WTI Russell 2000 S&P500 soja srebro statystyka WIG20 złoto

sekwencja tygodniowa i zasięgi silnych statystyk – 41. tydzień 2021

Sekwencja tygodniowa to kolejny element wyciągnięty z tworzonych przeze mnie raportów Trading Day of the Month. Dzisiaj sekwencja wraz z zasięgami silnych statystyk na 41.