co z dolarem? – analiza przed FOMC 26/09/2018
Dzisiejszy dzień to oczekiwania na decyzje FOMC w sprawie amerykańskich stóp procentowych. Co z dolarem może się wydarzyć po tej decyzji o godzinie 20:00 w dniu 26 września 2018?
Oczekiwania rynku
W tej chwili rynek ocenia, że w 94% dzisiaj dojdzie do podwyżki stóp procentowych w USA z 2,00% do 2,25%. Jednocześnie szansa podwyżki do 2,50% w dniu 19 grudnia 2018 jest oceniana na 77,7% (wg investing.com).
Dotychczasowe zasady rynkowe sugerują, że obie podwyżki są już wliczone w cenę dolara. I to pomimo osłabienia indeksu dolara przez ostatnie kilka tygodni.
Gospodarka USA
Czy zmiana retoryki FOMC jest możliwa? Teoretycznie jest to zależne od kondycji gospodarki. Przyjrzyjmy się jej więc. Wpierw długoterminowe odczyty:
Jak widać ostatni roczny odczyt inflacyjny (CPI) spadł w stosunku do poprzedniego, jednakże można to uznać za „korektę” rynku. Z kolei wzrost zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (NFP) nieco wyhamował, podobnie jak spadek bezrobocia, które jest w okolicach 4% czyli bardzo blisko tzw dobrowolnego bezrobocia.
Wojna handlowa Trumpa
Duży wpływ na gospodarkę USA może mieć wojna handlowa Trumpa. Cła na chińskie produkty, w zemście cła ze strony Chin na amerykańskie produkty eksportowane do Państwa Środka wywołały sporo ruchu na rynkach. W uproszczonej bardzo teorii powinny one podbić inflację w USA i zmniejszyć bezrobocie. Jak wspomniałem wcześniej, bezrobocie jest nisko, inflacja z kolei jest powyżej celu inflacyjnego FED-u czyli ponad 2%.
Niespodzianki
Co może zrobić FOMC by zaskoczyć rynek? Cóż, ostatnie zatrzymanie inflacji może zmienić ich ton z jastrzębiego na gołębi, jeśli podkreślą że dużo zależy od inflacji. Biorąc pod uwagę bardzo długi czas gdy stopy procentowe stały w miejscu:
To zatrzymanie ich w tym miejscu (2,00-2,25%) nie będzie zbyt szokujące dla nas, aczkolwiek dla rynku – bardzo!
Z kolei największa niespodzianka po której dolar powinien się bardzo osłabić to oczywiście decyzja o niepodnoszeniu stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu.
Najmniejszy ruch wywoła na pewno stwierdzenie, że w tym roku nie będą zmieniać planów (czyli podwyżka dzisiaj i w grudniu), a plany na przyszły rok nie ulegają zmianie (trzy podwyżki w 2019 roku).
Potencjał
Dolar jest relatywnie mocny, zarówno w parze z euro jak i japońskim jenem co widać na poniższych wykresach:
Jako, że ja podczas amerykańskich stóp procentowych pracuję na parze z jenem, to na USD/JPY skupię swoją analizę. Na wykresie moje linie wyglądają tak:
Fibo na wykresie jest pociągnięte od szczytu w czerwcu 2015 (cena $126,00) do dołka z czerwca 2016 ($98,95)
Zacznijmy od aktualnej sytuacji: jesteśmy blisko psychologicznej wartości $113, co jednocześnie stanowi klaster ze zniesieniem fibo 50% przy cenie ~$112,50. Jednak nie należy zapominać mamy półroczny (>10%!!) trend wzrostowy. Jakakolwiek niespodzianka ze strony FED może doprowadzić do testu linii trendu czyli w tej chwili okolic $111,80 – oczywiście nie sądzę, żeby nastąpiło to w ciągu pierwszej godziny po oświadczeniu FOMC, ale w ciągu kolejnych kilku dni. Na pierwsze kilkunastu minut po oświadczeniu, w przypadku zmian w prognozach spodziewam się spadku o jakieś 40-50 pipsów do poziomu fibo 50%. Potencjał do przełamania trendu ma tylko jedna decyzja: niepodniesienie stóp procentowych na dzisiejszym posiedzeniu. Osobiście bym chciał takiego scenariusza, bo najwięcej na tym zarobię, ale szanse na to są bardzo niskie.
Do zobaczenia o 20:00 na rynku!