czerwcowa analiza kukurydzy
Zaległości w bieżących wpisach wciąż są, ale to nie oznacza, że nie pracuję. Nad nadgonieniem wciąż pracuję, ale będzie to pewnie w innej formie niż zazwyczaj 😉 A wracając do spraw bieżących: surowce rolne. Co więc widzę na wykresie kukurydzy?
Kukurydza
Kolega (pozdrawiam Michał!) zapytał co sądzę o sytuacji na kukurydzy. Tak więc wg mnie wygląda to tak:
W perspektywie ostatniego, wg analizy technicznej, bardzo ładnie łapiemy szczyty i dołki na poziomach fibo ostatnio. Ostatni dołek (knot) był na 61,8 teraz jesteśmy na 50.0.
W marcu tego roku kręciliśmy się między zniesieniem 50 a 38,2 przez cały miesiąc, by później wywalić do zniesienia 23,6 (czyli $392) więc jakby miał się powtórzyć scenariusz to tak bym brał pozycję długą. Rok temu pisaliśmy scenariusz w obecnych cenach właśnie z przedwakacyjnym wystrzałem w górę, więc jest potencjał na powtórkę z historii. Zwłaszcza jeśli soja nadal będzie mieć słabe prognozy to ludzie sięgną nie tylko do Argentyny po soję, ale też do innych warzyw No i kwestia pogody, ostatnie spadki sugerują, że są dobre prognozy, pierwszy lepszy huragan czy trzęsienie i cena up.
Jednak ryzyko jest duże, zjazd o $10-15 jest możliwy Rysując linię trendu miesięcznego na moment ją przebiliśmy, ale wróciliśmy do tego spadkowego kanału. Tak więc ciężka decyzja, a na wykresie widzę to tak:
Z analizy wolumenowej wychodzi też, że mogą raz jeszcze stestować dołek 360 by odbić, jednak wtedy ten test i odbicie powinny mieć miejsce na dużo niższym wolumenie niż był ostatnio. Zbliżenie na ostatnie kilkanaście świeczek wraz z wolumem wygląda tak:
Strzałka pokazuje wyższy wolumen gdzie ktoś ostro podkupił kukurydzę. Tylko pytanie czy będzie ją kupował nadal gdy cena tam spadnie czy też nie starczy mu kapitału? Widać też wyraźnie, że jest silny trend spadkowy.
Commitment of Traders Report pokazuje, że duzi spekulanci mają rekordowo dużo długich pozycji, natomiast mali spekulanci i commercials (ci ostatni także rekordowo) mają więcej krótkich pozycji, ale przesuwają się powoli w stronę przecięcia. Ostatnie przecięcie (w odwrotnym kierunku) „dużych” z „commercialami” mieliśmy na koniec stycznia 2018 co zaowocowało wzrostami ceny kukurydzy. Natomiast przecięcie z kierunków jakie teraz mamy zazwyczaj dawało wzrosty cen, przynajmniej krótkoterminowo. Inna rzecz, którą widzę w raporcie to wzrost wskaźnika „open interest” z poziomów 1,2 mln do prawie 2 mln kontraktów! Czyli mamy wzrost zainteresowania tym surowcem.
Długoterminowo do kilkuletnich dołków mamy jeszcze trochę: knoty potrafiły sięgnąć nawet ceny $301 (sierpień 2016), ale zazwyczaj odbicie jest z okolicy $320-340. Więc długoterminowo i bardzo bezpiecznie trzeba zakładać stop loss poniżej tych wartości.
Zresztą sami zobaczcie:
Ja będę obserwować kukurydzę, a jeśli zainwestuję to dam znać i na Twiterze i na Facebook’u: na fanpage’u Prywatny INVE€$TOR i w Grupie Traderów 🙂