GPW mnie (znów) rozczarowało, więc pszenica z Frankfurtu...

GPW mnie (znów) rozczarowało, więc pszenica z Frankfurtu…

papiery wartościowe pszenica Xetra (Frankfurt)

W ostatnich programach (28/07/2022 i 01/08/2022) z cyklu Surowcowe info na moim kanale na YouTube zapowiadałem swoją długą i długoterminową pozycję na pszenicy. Mówiłem, że nie będę szedł w kontrakt terminowy, lecz w produkty pochodne na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wynikało to z faktu, że parę lat temu widziałem produkt oparty na pszenicy na GPW…

2022 rok na GPW

Cóż, widzieć kiedyś mogłem. Dziś instrumentu opartego o najpopularniejsze zboże na parkiecie przy Książęcej w Warszawie zwyczajnie nie ma, a przynajmniej korzystając z wyszukiwarki na GPW nie znalazłem. Trzeba więc było niestety zasilić giełdę u naszych zachodnich sąsiadów…

reklama:

wyszukiwarka ETF

Istnieje pewna strona pozwalająca łatwo wyszukiwać ETF-y w oparciu o różne kryteria. Nazywa się (obecnie) VettaFi i pokazała mi tylko jeden wynik. Jednak patrząc po rachunku maklerskim, na którym chcę dokonać transakcji nie udało mi się znaleźć tego ETF-a…

a więc może ETC?

Dlatego postanowiłem przejrzeć po prostu dostępną ofertę ETC czyli Exchange-Traded Commodity. Jak sama nazwa wskazuje to instrumenty pozwalające zawrzeć transakcję na wzrost wyceny danego surowca w cenach spot. Czyli to co mnie w tym momencie interesuje. 

Frankfurcka  giełda zaoferowała mi WisdomTree WHEAT, który to jest ETC-kiem opartym o Bloomberg Wheat Subindex. Patrząc po wykresie samego instrumentu jak i instrumentu bazowego, uznałem że jest to instrument, który będzie spełniał moje oczekiwania w zakresie tej inwestycji.

WisdomTree Wheat; źródło: https://www.boerse-frankfurt.de

Założenia inwestycji

Jak mówiłem w programie: instrument ma być pozbawiony dźwigni. Dlatego, mimo dostępności, nie rozważałem nawet WisdomTree Wheat 2x Daily Leveraged..

Co do podstaw do inwestowania: hurra-optymizm na rynkach na podstawie niezłej oceny jakości pszenicy w USA i UE oraz uruchomienia eksportu zbóż drogą morską z Ukrainy. Według mnie Ukraina nie zbliży się nawet do 50% swoich przedwojennych poziomów eksportu (czyli poniżej 3 mln ton miesięcznie) co stawia pod dużym znakiem zapytania gdzie będzie przechowywane ukraińskie zboże z tegorocznych zbiorów. Może to oznaczać spadek jakości zebranych zbóż na skutek niewłaściwego przechowywania, co zwiększy już i tak spory deficyt, który USDA w lipcowym raporcie Grain: World Markets and Trade szacowała na 12,58 mln ton.

Osobiście widzę też po polskich polach, że jakość upraw jest różna i obawiam się, że z czasem może się okazać, że zbiory będą mniejsze/gorsze jakościowo niż się to obecnie prognozuje. Wpływ zmniejszonej dostępności i wyższych cen nawozów też wg mnie jest niedoszacowany na tym rynku.

A ponieważ cena pszenicy wróciła do poziomów zbliżonych do cen sprzed rosyjskiej inwazji – to uważam to za atrakcyjne ceny i jestem gotów wrzucić część portfolio w ten instrument w perspektywie nawet kolejnych 12 miesięcy.

Dlatego zakupiłem WisdomTree WHEAT po cenie €0,7886 za jeden papier.

Zgodnie z moimi zasadami nie podaję wielkości pozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts