przegląd kalendarza makroekonomicznego – 51. tydzień 2021
W przedświątecznym zabieganiu (51. tydzień czyli od 20 do 24 grudnia 2021) będzie parę publikacji z rynków mnie interesujących – więc dla mnie będzie to prawie normalny tydzień roboczy…
Przygotowanie pod publikacje
Do części publikacji na ten tydzień postaram się opublikować scenariusze. Wszystkie materiały na dzienniku tradera dotyczące rozgrywania publikacji są dostępne w kategorii strategia na dane.
Dni wolne
W piątek, 24 grudnia, wolne mają na giełdach w USA, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Szwajcarii, Polsce czy Brazylii. Natomiast wcześniejsze zamknięcie sesji będzie we Francji i Australii.
W kontekście kolejnego tygodnia, czyli od 27 grudnia warto wiedzieć, że w poniedziałek (27/12) zamknięte są giełdy w Wielkiej Brytanii, Australii. Kanadzie, Nowej Zelandii i RPA. Także we wtorek giełdy w Nowej Zelandii, Australii, Wielkiej Brytanii i Kanadzie odpoczywają. Wspominam o tym już teraz, bo część osób może być negatywnie zaskoczona, że mają pozycję np na FTSE 100, której nie zdążyli zamknąć w piątek i nie mogą jej zamknąć także w poniedziałek i wtorek.
Kalendarz makroekonomiczny
Strategia na danych działa różnie, trzeba mieć do niej podejście i doświadczenie by zarabiać. O moim podejściu i samej strategii informacje znajdziecie w poświęconym temu i w czerwcu rozszerzonym o nowe materiały wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.
Poniedziałek, 20 grudnia 2021
02:30 – stopy procentowe w Chinach (warte obserwacji)
Wtorek, 21 grudnia 2021
01:30 – „minutki” RBA w Australii (warte obserwacji)
10:30 – sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii
14:30 – sprzedaż detaliczna w Kanadzie
Środa, 22 grudnia 2021
08:00 – PKB w Wielkiej Brytanii
14:30 – PKB w USA
Czwartek, 23 grudnia 2021
08:00 – stopa bezrobocia w Norwegii
14:30 – cotygodniowe dane dot. bieżących wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA
14:30 – PKB w Kanadzie
15:45 – PMI w USA (warte obserwacji – dzień po decyzji FOMC nie będą miały dużego przełożenia na rynek te dane)
Piątek, 17 grudnia 2021
10:00 – stopa bezrobocia w Polsce (warte obserwacji)
Scenariusze
Ponieważ publikuję już regularnie scenariusze w odpowiedniej kategorii do niektórych publikacji makroekonomicznych – to też planuję na powyższy tydzień rozpisać co najmniej dwa scenariusze:
- w środę popołudniu na FOMC (stopy procentowe w USA);
- w środę wieczorem (koło godziny 22-23) na czwartkowe odczyty z Australii, Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz być może na dane z Turcji i w strefie euro.
Słowniczek
(warte obserwacji) – nie rozgrywam (zazwyczaj) tych danych, jednak ponieważ dotyczą interesujących mnie rynków lub mają na nie wpływ to śledzę te odczyty.