scenariusz na decyzję o stopach procentowych w Nowej Zelandii - 16 sierpnia 2023

scenariusz na decyzję o stopach procentowych w Nowej Zelandii – 16 sierpnia 2023

analiza live NZDUSD strategia na dane

W tym tygodniu niewątpliwie jednym z najważniejszych punktów w kalendarzu makroekonomicznym jest decyzja Reserve Bank of New Zealand o stopach procentowych.

Sytuacja gospodarcza w Nowej Zelandii sierpień 2023

Tradycyjnie przy decyzji o stopach procentowych spojrzymy na najważniejsze wskaźniki makroekonomiczne w kraju.

Stopa bezrobocia według ostatniego odczytu (2 sierpnia) za Q2 2023 wyniosła 3,6% (więcej niż prognozowane 3,5%). Rosnące bezrobocie (z wcześniejszego odczytu 3,4%) to zdecydowanie gołębi czynnik dla stóp procentowych, choć wynik jest zdecydowanie poniżej historycznych wartości.

PKB znamy póki co za Q1 2023, zostało ono opublikowane 14 czerwca i wyniosło +2,2% co było nie tylko wynikiem znacznie poniżej prognoz (+2,6%) ale też poniżej poprzedniego odczytu wynoszącego +2,3%. Osłabiona gospodarka także jest czynnikiem gołębim dla stóp procentowych.

Inflacja (CPI) w ujęciu rocznym za Q2 2023 wyniosła +6,0%, mniej niż wcześniejszy odczyt (+6,7%), ale nieco więcej niż prognozowali analitycy, którzy oczekiwali odczytu +5,9% r/r. Wolniejszy spadek inflacji w Nowej Zelandii jest mocno jastrzębim czynnikiem – stopy na poziomie +5,50% są poniżej inflacji, a powinny być powyżej…

Ostatnią podwyżkę (o 0,25 pp) mieliśmy w maju 2023, w lipcu nie było podwyżki stóp procentowych w Nowej Zelandii.

Prognozy dla stóp procentowych w Nowej Zelandii 16 sierpnia 2023 o 04:00

Analitycy uważają, że decydenci w Nowej Zelandii nie zmienią stóp procentowych i pozostawią je na poziomie +5,50%. Jest to najwyższy poziom stóp procentowych w Nowej Zelandii od 2008 roku.

Scenariusz dla decyzji o stopach procentowych w Nowej Zelandii 16 sierpnia 2023 o 04:00

Przy takiej inflacji szanse na obniżkę stóp procentowych w Nowej Zelandii ocenami na jakiś 1%. Więc należy rozpatrzeć scenariusz niespodzianki w postaci podwyżki stóp przez RBNZ.  Nie jest to takie nieprawdopodobne, odczyt CPI jest wyraźnie, bo prawie 10% powyżej poziomu stóp procentowych. Ze względu na godzinę publikacji rozgrywać najwygodniej będzie na parze NZD/USD.

Dawno tej pary nie analizowałem, więc na wykresie godzinowym (H1) musiałem się cofnąć do połowy lipca, żeby znaleźć punkt zaczepienia do zniesień Fibonacciego. Ale są i widać, że waluta zaliczyła ostatnio znaczne osłabienie względem dolara północnoamerykańskiego. Nie mniej, potencjalna podwyżka stóp procentowych wraz z opinią, że FED już nie będzie podnosił stóp w USA może nam zrobić co najmniej korektę na tym rynku.

Pierwszy poziom jaki się dosłownie narzuca to okrągłe 0,600 – i to dla mnie idealne TP1. A raczej kilka punkcików poniżej, tak żeby ewentualna szpila nie odbiła się, bo to bardzo równy poziom dla tej pary walutowej. TP2 uważam za mało realne tej nocy, zwłaszcza z perspektywą amerykańskich „minutek” po kilkunastu godzinach, ale jak pewnie się domyślacie jest na wysokości zniesienia 23,6% czyli 0,605.

A jak będzie? Cóż, oby była niespodzianka, bo to podstawa scenariusza do rozgrywania publikacji danych makroekonomicznych

NZD/USD 16 sierpnia 2023; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts