scenariusz na NFP w USA oraz stopę bezrobocia w Kanadzie – 6 maja 2022
Kończymy mega-tydzień banków centralnych! Mieliśmy pięć decyzji o stopach procentowych. A na koniec wisienka na torcie, czyli odczyt non-farm payrolls! W maju mamy jednocześnie dane z amerykańskiego i kanadyjskiego rynku pracy. Osobiście wolę, gdy dane są osobno – znacznie łatwiej wtedy rozegrać, bo umysł skupia się na dwóch pozycjach i jednym instrumencie, a nie na czterech danych i dwóch instrumentach (a czasem i trzech), ale trudno… Jak to mówią w Nike’u: just do it! A skoro tak, to scenariusz oddzielnie dla USA i Kanady, a także na końcu propozycja rozegrania gdyby było idealnie z danymi na parze USD/CAD. Więc mamy scenariusz na trzy instrumenty…
Strategia na dane
Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.
Kwietniowy odczyt
1 kwietnia 2022 opublikowane dane przedstawiały się następująco:
- USA: Nonfarm Payrolls (marzec): +431k (prognozowane +490k)
- USA: stopa bezrobocia (marzec): 3,6% (prognozowane 3,7%)
- Kanada: stopa bezrobocia (marzec): 5,3% (prognozowane 5,3%)
- Kanada: zmiana zatrudnienia (marzec): +72,5k (prognozowane +80,0k)
Odczyt ADP (4 maja 2022)
ADP w środę podało wynik na poziomie +247k, prognozowano +395k.
Prognozy NFP i stopy bezrobocia w USA na 6 maja 2022 o 14:30
Prognozowany wzrost non-farm payrolls jest szacowany na +391k.
Stopa bezrobocia ma spaść do poziomu 3,5% (-0,1 pp m/m).
Scenariusz na odczyt NFP i stopę bezrobocia w USA na 6 maja 2022
Relatywnie wysoki wzrost ADP i znacznie wyższe prognozy dla NFP pokazują, że północnoamerykański rynek pracy nadal wychodzi z pandemii. Wciąż pamiętam czasy, gdy odczyty na poziomie +200k były wysokimi… Gospodarczo w USA nie jest źle – stopy procentowe są nadal relatywnie niskie, no chyba że jakaś firma się zadłużyła pod korek. To wtedy może mieć problem i zwalniać ludzi. Jednak m.in. ostatnie wyniki niektórych amerykańskich spółek, pokazujących wzrost zysków w Ameryce Północnej w Q1 2022 (m.in. Starbucks +12%) pokazują, że ludzie mają kasę – co powinno przekładać się na posiadanie pracy.
Więc scenariusz niskiego odczytu jest mało prawdopodobny. Podobnie jak nie sądzę, żebyśmy mieli dużo wyższy odczyt, rzędu >+450k. Osobiście przygotuję się do scenariusza słabego ruchu w górę. Co oznacza, że odczyt musi być niższy od ADP. Dla równego rachunku przyjmę, że powinien być z 10% niższy, czyli <+225k. Co oznaczać też powinno, że stopa bezrobocia pozostanie na poziomie 3,6%.
USD/JPY
Na parze dolara amerykańskiego z jenem na interwale godzinowym (H1) mamy bardzo fajny dołek i szczyt z kwietnia, co służą świetnie za punkty zaczepienia dla poziomów Fibonacciego. Widać bardzo wyraźnie świeczkę z decyzji FED o stopach procentowych (4 maja 20:00) oraz późniejszej (20:30) konferencji prasowej Powella. Poszła realizacja zysków (o czym w scenariuszu na FED wspominałem).
Nie mniej, skoro zakładam gorsze dane gospodarcze, to powinno to wpłynąć negatywnie na dolara i go osłabić. A biorąc pod uwagę, że jesteśmy na poziomie fibo z wyceną… to Take Profit będzie na kolejnym fibo czyli 129,6 – dość realny zasięg, ale krótkotrwały – bowiem rynki raczej wycenią długofalowy wzrost stóp procentowych w tym roku niż jeden odczyt NFP. Więc nie trzymałbym zbyt długo pozycji…
Prognozy na stopę bezrobocia w Kanadzie na 6 maja 2022 o 14:30
Prognozowany wzrost zatrudnienia jest szacowany na +55,0k.
Stopa bezrobocia ma spaść do poziomu 5,2% (-0,1 pp m/m).
Scenariusz na stopę bezrobocia w Kanadzie na 6 maja 2022
Wzrost zatrudnienia w Kanadzie na poziomie +55,0k mieści się w górnej części wzrostów sprzed pandemii. W Kanadzie przedział „normalny” dla tego wskaźnika to od >-50k (np kwiecień 2013, luty 2018, wrzesień 2018) do >+90,0k (np czerwiec 2013, grudzień 2018, maj 2019). A więc także mamy prognozy mocno pozytywne. Dlatego przygotujemy się na negatywny scenariusz… Co oznacza, że stopa bezrobocia musi pozostać co najmniej niezmieniona (5,3%), zaś wzrost zatrudnienia by musiał być <+35k.
EUR/CAD
Na wykresie godzinowym (H1) euro-kanadyjczyka mamy także punkty zaczepienia fibo z końcówki kwietnia. Jednak umocnienie euro ma bardzo ograniczony zasięg, gdyż jak widzimy aktualne poziomy stanowiły opór dla tej pary 29 kwietnia a także 2 i 3 maja. dziś jak mielibyśmy przebić się wyżej to pierwszym oporem będą okolice fibo czyli 1,362 (widać walkę na tym poziomie 26 i 27 kwietnia), a następnie mamy lokalny opór zapewne w przedziale 1,365-1,366 (25/26 kwietnia). Więc daleko nie polecą dziś raczej…
USD/CAD
Na koniec chciałbym zerknąć na poziomy fibo na parze dolarów z Ameryki Północnej. Ponieważ widzę większe prawdopodobieństwo negatywnych scenariuszy dla obu gospodarek, to tutaj trzeba założyć przeciwstawne dane. Czyli mega dobre dla USA i słabe dla Kanady lub odwrotnie. Widzimy jakie są prognozy, widzimy jakie są poziomy na USD/CAD to wiadomo – lepsze dane dla USA i gorsze dla Kanady to jazda do lokalnego szczytu na 1,2913. Na interwale dziennym (D1) widać wyższy szczyt w grudniu 2021 na 1,2965 – czyli nie jesteśmy daleko od wielomiesięcznych szczytów (poprzednio byliśmy wyżej w listopadzie 2020). Z kolei dla słabych danych z USA i lepszych z Kanady widać solidne wsparcie na USD/CAD na poziomie 1,274 (29 kwietnia i 5 maj).