scenariusz na stopę bezrobocia w Nowej Zelandii - 2 listopada 2021

scenariusz na stopę bezrobocia w Nowej Zelandii – 2 listopada 2021

analiza live NZDJPY NZDUSD strategia na dane

Zaczynamy kolejne wpisy poświęcone konkretnym scenariuszom. I o ile faktycznie jest przy tym trochę pracy by to opisać – to jednak myślę, że będzie to znakomite wypełnienie misji jaką dziennik tradera miał mieć od samego początku… A na dziś mamy odczyt stopy bezrobocia w Nowej Zelandii.

reklama:

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

Aktualna sytuacja z bezrobociem w Nowej Zelandii

W Nowej Zelandii w ostatniej dekadzie widać bardzo wyraźny trend spadkowy na stopie bezrobocia – przerwany bezceremonialnie przez koronawirusa:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Warto odnotować, że ostatni odczyt, 4,0% jest najniższym w ostatniej dekadzie. Gdy jednak spojrzymy szerzej, na ostatnie 20 lat, zobaczymy nieco inny wykres:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Tu zaczynają się kwiatki, bowiem przed kryzysem Lehman Brothers w 2008 roku bezrobocie w Nowej Zelandii potrafiło sięgać nawet 3,4%, czyli bardzo niskiego poziomu. To daje potencjał…

odczyt stopy bezrobocia w Nowej Zelandii 2 listopada 2021 o 22:45

Zacznijmy od gospodarki. Ostatni odczyt PKB Nowej Zelandii pokazał roczny wzrost +5,1% r/r. Pandemia potrafiła wcześniej zepchnąć PKB tego wyspiarskiego państwa do -2,1% (grudzień 2020). Oczywiście NZ nie jest jedynym krajem z relatywnie wysokim wzrostem PKB, jednak pamiętajmy, że +5,1% jest sporo powyżej średniego wzrostu PKB Nowej Zelandii z ostatniej dekady oscylującego zazwyczaj między +2% a +4% r/r.

Z kolei w październiku 2021 The Reserve Bank of New Zealand (RBNZ) podniósł stopy procentowe w kraju do 0,5% – to pierwsza podwyżka stóp procentowych tam od ponad 5 lat! Co świadczy że gospodarka się rozwija.

Jeśli popatrzymy na inflację, to widać że ona rośnie. Czerwcowy odczyt pokazał +3,3% r/r, z kolei wrześniowy już +4,9% r/r. To sporo, choć pamiętajmy że w wakacje mieliśmy spike na cenach surowców energetycznych i rolnych – o czym wielokrotnie pisałem i mówiłem w ramach Surowcowe info.

Prognozy na dziś mówią o spadku stopy bezrobocia o -0,1 pp do poziomu 3,9%. Dla indywidualnego inwestora prognozowanie odczytu stopy bezrobocia jest bardzo trudne, dlatego też nie będę nawet próbował. Jednak na potrzeby scenariusza inwestycyjnego na danych lepiej by było, gdyby bezrobocie w Nowej Zelandii wzrosło o co najmniej 0,1 pp anieżeli spadło…

Jeśli jednak ma być niespodzianka dla rynku, to może też być spadek o ≥0,3 pp czyli do poziomów ≤3,7%.

Co oznacza, że odczyt na poziomie 3,8% (zachowany kierunek prognozy, relatywnie niewielka pomyłka), 3,9% oraz 4,0% nie będą dawały żadnych podstaw do zawierania transakcji na tej publikacji.

sytuacja na NZD/USD oraz NZD/JPY

Ponownie rozpatrzę scenariusz dla dwóch par z dolarem nowozelandzkim.

NZD/USD

Na parze z dolarem amerykańskim mam naciągnięte poziomy Fibonacciego z interwału dziennego (D1) od szczytu z 25 lutego 2021 do dołka z 20 sierpnia 2021. Jak widać na wykresie godzinowym środkowy i górny poziom bardzo dobrze działają – podobnie jak (poza wykresem) poziom z dolny który był przewalczany 15 i 18 października 2021.

Tak czy inaczej, te poziomy Fibo wyznaczają nam zasięgi ruchów. Niższe bezrobocie na poziomie ≤3,7% to potencjał umocnienia NZD, ale bardziej do środkowej niż do górnej bandy. Z kolei wyższe bezrobocie niż ≥4,1% to potencjał dalszego osłabienia nowozelandczyka – choć dzisiaj się mocno osłabił, jakby ktoś coś wiedział?

Wykres prezentuje się następująco:

NZD/USD 2 listopada 2021, interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

NZD/JPY

Na parze dolara nowozelandzkiego z jenem japońskim mamy od paru kwartałów jeden kierunek…

NZD/JPY 2 listopada 2021, interwał D1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Fibonacciego z poziomów 18-miesięcznych pod publikację stopy bezrobocia nie ma co wyciągać. Na interwale H1 też nie bardzo jest w ostatnich dniach gdzie się „zahaczyć”. Dlatego wyznaczę tradycyjnie linie wsparć i oporów sięgających najdalej 12 października 2021. Czyli relatywnie niedawno. Założenia scenariuszowe takie same jak przy NZD/USD, a wykres z poziomami wygląda następująco:

NZD/JPY 2 listopada 2021, interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

POWODZENIA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts