scenariusz na stopy procentowe w Norwegii oraz Wielkiej Brytanii - 4 listopada 2021

scenariusz na stopy procentowe w Norwegii oraz Wielkiej Brytanii – 4 listopada 2021

analiza live GBPJPY strategia na dane USDNOK

Dziś w mojej rozpisce na ten tydzień „wiszą” dwa ciekawe wydarzenia związane z decyzjami Banków Centralnych. Wczoraj był FED, a dziś Norwegia (o 10:00) oraz Wielka Brytania (o 13:00). Jako że są dość blisko siebie, to ujmę je wszystkie w jednym wpisie – tym bardziej, że między tymi publikacjami będę pracował nad kolejnym programem z cyklu Surowcowe info

reklama:

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

decyzja w sprawie stóp procentowych w Norwegii 4 listopada 2021 o 10:00

Tutaj krótko i na temat można powiedzieć, że prognoza jest za utrzymaniem stóp procentowych w Norwegii na poziomie 0,25%.

Jeśli spojrzeć na sytuację gospodarczą Norwegii to ostatni odczyt stopy bezrobocia był na poziomie 4,0%, a roczna inflacja była na poziomie 4,1% – najwyższym od sierpnia 2016 (4,4%) – wcześniej wyższa inflację mieliśmy w 2008 roku.

Gdy w sierpniu 2016 mieliśmy wyższą inflację, to norweskie stopy procentowe były w stagnacji: na poziomie 0,50% od marca 2016 do sierpnia 2018.

Co może dawać drobną, aczkolwiek niewielką, nadzieję na niespodziewaną podwyżkę stóp procentowych w Norwegii dzisiaj.

sytuacja na USD/NOK

Zmiana stóp procentowych w Norwegii to potencjał na umocnienie korony norweskiej – choćby chwilowe, ale przecież na tym bazuje moja strategia. Stąd też popatrzmy jaki może być zakres ruchu na parze USD/NOK, umacniający koronę:

USD/NOK 4 listopada 2021, interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Jak widać, wyznaczyłem dwa poziomy, trzeci to byłoby 8,32 ale jest mało prawdopodobne by sięgnęli tak daleko…

decyzja w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii 4 listopada 2021 o 13:00

Wielka Brytania, podobnie jak Norwegia wcześniej, ma prognozy mówiące o utrzymaniu poziomu stóp procentowych na niezmienionym poziomie 0,10%. Są to historycznie niskie poziomy stóp procentowych, choć w okresie od marca 2009 do lipca 2016 mieliśmy stagnację na poziomie 0,50%, by później zejść na 0,25% w których byliśmy do września 2017, a do 2020 roku nie weszliśmy ponad 0,75% w Zjednoczonym Królestwie.

Ostatni odczyt inflacyjny w Wielkiej Brytanii, pomimo kryzysu paliwowego, pokazał wynik 3,1% r/r. Wyższy odczyt inflacji mieliśmy we wrześniu 2021 (3,2%), z kolei 3,1% widzieliśmy w grudniu 2017 roku. Wyższe odczyty CPI (od bieżących poziomów) widzieliśmy w okresie od lutego 2010 do kwietnia 2012.

Prognozy wzrostu PKB w 2021 mówią o +6,9% r/r czyli naprawdę nieźle! Choć pamiętajmy, że większość gospodarek się podnosi po pandemii w podobny sposó.

Z kolei bezrobocie jest na poziomie 4,5%, po spadku z pandemicznego szczytu na poziomie 5,1%. Wcześniej powyżej 4,5% byliśmy od 1975 roku do czerwca 2016. Czyli pod tym względem sytuacja w Wielkiej Brytanii jest więc wspaniała!

Dziś nie spodziewam się podwyżki od Banku Anglii. Prognozy mówią, że z 9 członków BoE opowiadających się poprzednio za utrzymaniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie, w tym odczycie pozostanie sześciu, a trzech opowie się za podwyżkami. Ten podział głosów będzie właśnie dzisiaj rozgrywany. Jeśli będzie to 4 za podwyżką a 5 za utrzymaniem – to będzie to pewnie spora niespodzianka i umocnienie funta pod wysoce prawdopodobną podwyżką stóp procentowych na Wyspach Brytyjskich jeszcze w tym roku. Gdyby pięciu członków BoE się opowiedziało za podwyżkami, to oczywiście byśmy zobaczyli odczyt 0,25% (zapewne), ale jest to wg mnie bardzo mało prawdopodobne.

sytuacja na GBP/JPY

Tak czy inaczej, z powyższego opisu widać, że szukać będę szansy na umocnienie funta szterlinga. Oczywiście nie będzie to ruch jak podczas wyborów w 2017 roku, ale coś tam może się pojawić. Jako TP2 wyznaczyłem strefę od „psychologicznego” 157 do 157,2.

GBP/JPY 4 listopada 2021, interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

POWODZENIA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts