Today in USA – czwartek 12 marca 2020
Zapraszam na czwartkowy odcinek Today in USA o 14:25 w Comparic24.

A czego spodziewać się po dzisiejszym programie?
- Czy Trump wykorzystuje koronawirusa do walki z Europą?
- Decyzja PepsiCo;
- T-Mobile & Sprint w końcu razem?
- aktualizacja sytuacji z koronawirusem;
- aktualne poparcie delegatów dla Bidena i Sandersa;
- ostateczna sprzedaż aut w Chinach;
I nie tylko!
Zapraszam do oglądania i aktywnego udziału w programie!
Przeczytaj wszystkie aktualności z dzisiaj!
-
procentowa zmiana zachorowań i śmiertelności koronawirusa; źródło: opracowanie własne Donald Trump zakazał przylotów Europejczyków do USA z powodu wirusa. Wyjątkiem są podróżni z Wielkiej Brytanii i Amerykanie wracający do kraju. Jednocześnie podkreślił że handel pomiędzy UE a USA nie zostanie naruszony. Zdaniem Trumpa rząd USA kontaktował się z UE w sprawie ograniczeń, ale urzędnicy Unii Europejskiej nie zostali powiadomieni o planowanym banie, nie było żadnej koordynacji. Trump polecił też Departamentowi Skarbu odroczenie płatności podatków bez odsetek i kar dla niektórych przedsiębiorstw i osób dotkniętych kryzysem. Prezydent podejmie działania nadzwyczajne w celu zapewnienia pomocy finansowej pracownikom chorym, poddanym kwarantannie lub opiekującym się innymi z powodu koronawirusa. Powiedział też, że kieruje Small Business Administration w celu zapewnienia kapitału i płynności dla firm dotkniętych koronawirusem, w tym pożyczek o niskim oprocentowaniu.
- Australia wpompuje w swoją gospodarkę $11,4 mld by walczyć ze skutkami koronawirusa, w Tokio rozpoczynają się dyskusje na temat odwołania lub co najmniej odroczenia Igrzysk Olimpijskich. Wśród najnowszych zarażonych koronawirusem znajduje się Tom Hanks i jego żona, zawodnik Utah Jazz Rudy Gobert oraz wiceprezydent Iranu.
-
liczba chorych na milion mieszkańców, zaznaczone kraje ze współczynnikiem powyżej 10 chorych/1 mln; źródło: opracowanie własne Sprzedaż nowych samochodów w Chinach spadła w lutym o 79% w związku z wirusem. China Association of Automobile Manufacturers (CAAM) zwracają się do rządu o wsparcie, a ich lista życzeń obejmuje obniżenie podatku od zakupu mniejszych pojazdów, środki wspierające sprzedaż na rynkach wiejskich oraz złagodzenie wymagań dotyczących emisji samochodów. Wg organizacji sprzedaż powinna wrócić do normy w Q3 2020.
- W Iraku doszło do ostrzelania 18 rakietami z katiuszy obozu wojskowego Taji. Zginął jeden brytyjski i dwóch amerykańskich żołnierzy, wśród rannych jest także Polak. Wg niektórych urzędników jest zbyt wcześnie by winą obarczyć wspieraną przez Iran iracką paramilitarną milicję. Syryjskie media państwowe poinformowały, że niezidentyfikowane odrzutowce uderzyły w cele na południowy wschód od syryjskiego miasta wzdłuż granicy z Irakiem – USA zaprzeczają jakimkolwiek działaniom odwetowym.
- Co prawda epidemie są często wyłączeniem z polis ubezpieczeniowych dla przedsiębiorstw, to niestety wszelkiego rodzaju problemy ze spłatą ubezpieczonych kredytów już nie mają takich obwarowań. Oznaczać to może olbrzymi kryzys w branży jeśli wirus wywoła recesję w światowej gospodarce. Ubezpieczenia kredytów handlowych (zabezpieczenie gdyby firma kupująca na kredyt nie mogła pokryć swoich zobowiązań) są warte $11 mld. Zdaniem jednego z ubezpieczycieli niewypłacalność przedsiębiorstw wzrośnie o 2,4% w 2020 roku, a inny szacuje że straty handlu z powodu wirusa przekroczy $100 mld miesięcznie.
- Eskalacji na rynku ropy ciąg dalszy. Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały zwiększenie produkcji do ponad 4 mln baryłek dziennie od 1 kwietnia 2020, co oznacza zwiększenie produkcji o ponad 1 mln baryłek, ale państwowa spółka naftowa Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) zapowiada zwiększenie mocy produkcyjnych do 5 mln baryłek dziennie do końca tego roku, a nie jak planowano wcześniej do końca 2030 roku. Jest prawdopodobne, że inni producenci z Bliskiego Wschodu, tacy jak Kuwejt, Katar, Irak, a nawet Iran dotknięty sankcjami, pójdą w ślady Arabii Saudyjskiej i zaoferują zwiększone wolumeny ropy naftowej w Q2 2020.
- Kalifornia, Nowy Jork i inne stany chcące powstrzymać połączenie T-Mobile i Sprint zrezygnowały z dalszej walki sądowej. Wśród wynegocjowanych warunków jest stworzenie sieci 5G w Kalifornii do końca 2026 roku o przepustowości co najmniej 100 megabitów na sekundę.
- PepsiCo wciąż pozostając w tyle za Coca-Cola Company zdecydowało się o zakupie za $3,9 mld Rockstar Energy Beverages, producenta napojów energetycznych będących już w dystrybucji przez Pepsi. Coca-Cola już się pojawiła na tym rynku z 19% udziałem w Monster Beverage i własną marką Coca-Cola Energy. Napoje energetyczne rosną prawie cztery razy szybciej niż tradycyjne napoje bezalkoholowe. Sprzedaż PepsiCo w ubiegłym roku wzrosła o 4,5%, podczas gdy Coca-Coli o 6%.
- Aktualne poparcie delegatów dla Joe Bidena i Berniego Sandersa:
