Today in USA – czwartek 5 marca 2020
Zapraszam na czwartkowy odcinek Today in USA o 14:10 w Comparic24.
A czego spodziewać się po dzisiejszym programie?
- Mike Bloomberg podjął bardzo kosztowną decyzję;
- GM prezentuje nową baterię do samochodów elektrycznych;
- branża lotnicza szacuje straty związane z koronawirusem;
- AMD, Hewlett Packard Enterprise Co, Intel oraz Marvell Technology informują o nowych umowach;
- Kongres USA ma uwagi do działań Wells Fargo.
I nie tylko!
Zapraszam do oglądania i aktywnego udziału w programie!
Przeczytaj wszystkie aktualności z dzisiaj!
-
Zdaniem Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA) linie lotnicze mogą stracić nawet $113 mld dolarów na epidemii – to ponad 3x więcej niż szacunki tej samej organizacji 2 tygodnie temu.
- Rząd brytyjski wycofał się z umowy ratunkowej dla regionalnej linii lotniczej Flybe która obsługiwała 81 lotnisk przewożąc 8 mln pasażerów rocznie. Spółka od lat miała problemy, obecnie przeszła w stan upadłości. Zdaniem Michael O’Leary, szefa Ryanaira branżę czeka fala upadłości.
-
Spółka Norwegian obsługująca trasy transatlantyckie odwołuje część połączeń i zmniejsza częstotliwość, a także wycofała się z prognoz, że 2020 będzie rokiem zyskownym dla spółki po 3 latach strat. Z powodu wirusa…
- Apple Inc, Facebook i Netflix Inc odwołały uczestnictwo w festiwalu the „South by Southwest” zaplanowanym na marzec w Austin w Teksasie. IBM zapowiedział, że jego konferencja programistów „IBM Think 2020” będzie wydarzeniem internetowym i odbędzie się w dniach 5-7 maja.
- Aviva zyskała na rekordowym wyniku za ubiegły rok, w którym zysk operacyjny wzrósł do 6%, jednocześnie pojawiają się pierwsze koszty związane z koronawirusem – spółka wypłaciła ponad $640 tysięcy z ubezpieczeń podróżnych, w związku z anulacją podróży. Aviva jest notowana na londyńskiej giełdzie i zapowiada dywidendę w tym roku na poziomie £0,309 na akcję (+3% r/r).
- Producent samochodów GM zaprezentował nową baterię „Ultium” do samochodów z zasięgiem do 400 mil, czym przewyższa konkurencję (z Teslą włącznie), jednocześnie wymagając o 70% mniej kobaltu niż baterie innego typu. Również koszt każdej kilowatogodziny w baterii uda się obniżyć poniżej $100/kWh z obecnych $145/kWh. Pojazdy wyposażone w Ultium mogą przejechać 10 mil więcej niż Tesla model 3. GM planuje wydać $20 miliardów na prace nad pojazdami elektrycznymi i autonomicznymi.
- Hewlett Packard Enterprise Co i AMD poinformowali o zdobyciu umowy wartej $600 mln na dostawę superkomputera który będzie wykorzystywany przez ramię bezpieczeństwa nuklearnego Departamentu Energii USA do wspierania narodowego arsenału nuklearnego. Od zakończenia testów detonacji na żywo używanie komputerów do symulacji wybuchów jądrowych stało się kluczową częścią projektowania broni. Komputer, nazwany El Capitan, zostanie umieszczony w Lawrence Livermore National Laboratory. Będzie również wykorzystywany przez dwa inne krajowe laboratoria jądrowe, Sandia National Laboratories i Los Alamos National Laboratory. Wygrana AMD może zmienić obraz superkomputerów: z 10 najszybszych superkomputerów aż 9 korzysta z chipsetów Intela lub IBM-a, a jeden ma chińskie procesory. AMD ma obecnie umowy na dwa superkomputery, które wejdą do TOP10. Maszyna będzie prawdopodobnie o 30% szybsza niż wcześniej oczekiwano dzięki zastosowaniu przyszłych procesorów centralnych lub procesorów AMD „Genoa”. El Capitan użyje również czterech procesorów graficznych AMD dla każdego układu CPU, aby przyspieszyć zadania sztucznej inteligencji. Komputer ma być gotowy w 2023 roku, będzie miał prędkość 2 exaflopów, co oznacza, że będzie w stanie wykonać 1 kwintillion obliczeń na sekundę i byłby szybszy niż obecne 200 najlepszych superkomputerów na świecie łącznie.
- Nokia ogłosiła współpracę z Intelem oraz Marvell Technology w celu przyśpieszenia wdrażania technologii 5G. chipsety ReefShark, które umożliwiają obsługę jednym chipsetem całego systemu pozwalają Nokii produkować tańszy sprzęt, ale ich rozwój w stronę 5G przebiegał wolniej niż zakładano.
- Według opublikowanego raportu kongresowego, Wells Fargo nie przestrzega warunków umowy ugodowej związanej ze skandalem sprzedażowym w banku. Komitet ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów USA wykazał że bank nie przestrzega jednego z dwóch warunków działań naprawczych wobec klientów. Od 2016 roku spółka zapłaciła ponad $7 mld kar i grzywien w związku ze skandalem.
- Ostateczne wyniki z Super Wtorku doprowadziły do rezygnacji Mike’a Bloomberga z wyścigu o nominację do Białego Domu. Zdobycie zaledwie 44 delegatów z ponad 1300 zdecydowanie nie jest sukcesem wartej $500 mln kampanii. Bloomberg zdecydował o poparciu Joe Bidena, który jest faworytem w wyścigu o nominację. Ostatecznie wyniki pozyskanych delegatów dają przewagę Joe Bidenowi (566) nad Berniem Sandersem (501). Trzecia jest Elizabeth Warren (61). „Rozdysponowane” jest 1215 delegatów, do nominacji potrzeba 1991 delegatów.