scenariusz na stopy procentowe w USA - 4 maja 2022

scenariusz na stopy procentowe w USA – 4 maja 2022

analiza live strategia na dane USDJPY złoto

May the 4th… Święto Gwiezdnych Wojen. Więc zobaczmy czy Powell „would destroy the Sith: czy „join them” 😉 Zobaczmy scenariusz na dziś…

reklama:

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

Sytuacja lokalna w USA

Inflacja roczna za marzec wyniosła +8,5% r/r (prognozowano +8,4%), w ujęciu miesięcznym +1,2%. Roczna inflacja jest najwyższa od 1982 roku!

Stopa bezrobocia w USA w marcu wyniosła +3,6%. Co jest zaledwie o 0,1 pp powyżej historycznie niskiego bezrobocia (z 2020 roku, tuż przed pandemią było +3,5%).

Ostatni odczyt PKB, prognozowane za Q1 2022, w ujęciu kwartalnym wyniósł zaskakujące -1,4% q/q (prognozowano +1,1%!).

prognozy dotyczące stóp procentowych w USA 4 maja 2022 o 20:00

Rynki z bardzo dużym prawdopodobieństwem (ponad 98,5% na godzinę 17:00) szacują wzrost stóp procentowych o +0,50 pp. To pokłosie „minutek” z poprzedniego spotkania w połowie marca, gdzie FED chciał podnieść o 0,50 pp, ale ze względu na niezbyt dobre prognozy gospodarcze zdecydował się na podniesienie stóp o „zaledwie” 0,25 pp.

decyzja ws. stóp procentowych w USA 4 maja 2022 o 20:00

Tak, inflacja jest skrajnie wysoka. Tak, 1,5% analityków szacuje, że FED powinien podnieść dziś stopy o 0,75 pp. Jednak pamiętajmy, że w przeszłości FED brał pod uwagę bardziej sytuację gospodarczą (także w marcu tego roku) niż samą inflację. Należy też pamiętać, że sporym czynnikiem inflacyjnym obecnie jest rosyjska inwazja na Ukrainę – oczywiście nie jedynym, ale sporo dołożyli Rosjanie do „pieca” inflacyjnego swoim atakiem. Jak oglądacie programy z serii Surowcowe info na moim kanale YouTube (zachęcam do subskrypcji!) to wiecie, że i prognozy pogody nie są dobre dla surowców rolnych, co może utrzymać nam wysoką inflację cen żywności, która jest na historycznie wysokim poziomie.

globalny indeks cen żywności FAO (ONZ); źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Te czynniki, w połączeniu z tym niespodziewanie mocno ujemnym, kwartalnym PKB w USA mogą skusić decydentów FED o zwiększeniu stóp procentowych o 0,25 pp. Przy tej inflacji brak podwyżki byłby mocno skrytykowany i tak naprawdę byłby strzałem w kolano dla dolara, jednak podwyżka o 0,25 pp pozwoli nieco osłabić dolara amerykańskiego, co powinno przełożyć się na większy eksport z USA. A indeks dolata jest na wieloletnich szczytach, wyżej był jedynie w latach 2000 – 2002.

indeks dolara (D1); źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Jak widać, rynek jest bardzo napięty. Osobiście uważam, że nawet podwyżka o to słabo-prawdopodobne 0,75 pp może doprowadzić do realizacji zysków – zwłaszcza tak długo zbieranych… Dlatego przy tych danych zdecydowanej większości uczestników rynku zalecam

POZOSTAWAĆ BEZ JAKIEJKOLWIEK POZYCJI!!

sytuacja na USD/JPY

Amerykańska waluta, względem „bezpiecznej przystani” jaką jest jen umacnia się praktycznie nieprzerwanie od 5 marca 2022, z kilkujenową korektą pod koniec marca i konsolidacją między 20 a 28 kwietnia. Niemniej, ruch wzrostowy był bardzo mocny: od 114,6 do 131,25 czyli +10% w dwa miesiące! W maju tkwimy w ciasnej konsoli między 129,5 a 130,5… Generalnie tak potężny ruch, który widać na wykresie godzinowym (H1) aż się prosi o korektę. W przypadku wzrostu stóp o 0,25 pp, ale przed wystąpieniem Powella (który pewnie będzie jastrzębi – pod warunkiem poprawy PKB w USA) możemy liczyć na spore, ale bardzo gwałtowne tąpnięcie. Będzie mega trudne do rozegrania, bo będziemy mieli zaledwie 15-20 minutowe okienko na zawarcie transakcji. Nie jest to mało, ale jak ktoś nie lubi takich bardzo gwałtownych ruchów to lepiej pozostać poza rynkiem. Zakres takiej szybkiej korekty to może być między 128,5 a 127,5 – tak, wiem, duża rozpiętość jak na coś do rozgrywania na M1/M5, ale przy takim ruchu ciężko oszacować czy ten niedźwiedź się rzuci z 30 czy też może tylko z 10 piętra…

USD/JPY 4 maja 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

sytuacja na złocie

Kontrakt czerwcowy na złoto… Od 19 kwietnia mocny zjazd o ponad $130, z korektą $30 po zjechaniu o $120… A generalnie do naszych szczytów będących prawie przy $2 080 za uncję to jesteśmy ponad $200 niżej w dwa miesiące. Widać pięknie odwrotną korelację do dolara amerykańskiego, stąd warto mieć oba instrumenty otwarte. Oczywiście, podobnie jak w sytuacji z dolarem i jenem, odreagowanie w górę jest wysoce prawdopodobne. Przełamanie wsparcia (przy podwyżce stóp procentowych o 0,75 pp) na poziomie $1 850/oz oznaczać będzie otwartą drogę do $1 790/oz albo nawet i niżej! Zaś korekta, to bez targetu – bo niestety kuszące są poziomy w okolicy $1 900/oz, ale to dość daleko i trzeba będzie dynamicznie podejmować decyzje w trakcie rozgrywania.

kontrakty na złoto (czerwiec 2022) 4 maja 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

rozgrywanie…

W obecnej, napiętej sytuacji na rynku przygotuję się do rozgrywania publikacji FED zarówno na koncie z kontraktami futures (złoto) jak i na CFD (USD/JPY). Bieżąca ocena gdzie będzie lepsza sytuacja do rozegrania dzisiejszego FED-u będzie niepewna do samego końca. Dlatego osobom niedoświadczonym, odczuwającym strach przed stratą czy mającym na koncie ostatnie oszczędności

zalecam pozostanie poza rynkiem!!

May the Force be with You!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts