scenariusz na stopy procentowe w USA - 15 czerwca 2022

scenariusz na stopy procentowe w USA – 15 czerwca 2022

analiza live EURUSD strategia na dane

Najważniejsza publikacja makroekonomiczna w czerwcu to zdecydowanie decyzja FED-u o stopach procentowych w USA. Ostatnie prognozy analityków nie zostawiają złudzeń – ponad 99% z nich spodziewa się największego skoku stóp procentowych od 28 lat!

reklama:

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

Sytuacja lokalna w USA

Inflacja majowa w USA w ujęciu rocznym wyniosła +8,6% (prognozowano +8,3%), z kolei miesięczna także była o 0,3 pp wyższa od prognoz i wyniosła +1,0% (prognozowano +0,7%).

Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych w maju to 3,6% (prognozowano 3,5%). To poziom bliski poziomom tuż sprzed pandemii – z 2019 roku. Są to też poziomy znacznie niższe niż te obserwowane w latach 1971 – 2018.

Ostatni odczyt PKB, za Q1 2022, pokazał wynik na poziomie -1,5% q/q (prognozowano -1,3%). Nie licząc oczywiście okresu pandemii to ujemne PKB w ujęciu kwartalnym mieliśmy w 2014 roku oraz w 2019 roku.

prognozy dotyczące stóp procentowych w USA 15 czerwca 2022 o 20:00

Prognozy mówią o zwyżce stóp procentowych o 0,75 pp do poziomu +1,75%. Będzie to trzecia z rzędu podwyżka, z czego byłaby to też podwyżka wyższa od poprzedniej. Pierwsza podwyżka stóp w USA była z 0,25% do 0,50%, druga z 0,50% do 1,00%, a teraz skok o 0,75 pp… Nie sądzę, żeby to dobrze wróżyło gospodarce USA. Prognoza takich podwyżek wynika głównie z odczytów inflacyjnych, najwyższych od 1982 roku (r/r). Jednak tak drastyczne podniesienie stóp procentowych może poskutkować mocnym przeświadczeniem inwestorów oraz firm, że szczyt inflacyjny jest wciąż przed nami, a FED nie ma totalnie kontroli nad inflacją, równo ostrzeliwującą amerykańskich konsumentów. I o ile spowolnienie gospodarcze jest faktem – to świadomość uczestników rynku, że rząd nie jest w stanie działać, by skutecznie powstrzymać rosnące koszty może wywołać panikę, a w konsekwencji recesję. Dlatego osobiście uważam, że FED pójdzie zgodnie ze swoimi założeniami i podniesie stopy procentowe o 0,50 pp, do poziomu 1,50% – żeby utrzymać (złudne czy nie – przekonamy się!) wrażenie, że ostatni odczyt CPI na poziomie +8,6% r/r jest szczytową wartością.

decyzja ws. stóp procentowych w USA 15 czerwca 2022 o 20:00

Za podwyżką stóp procentowych w USA przemawia wszystko. A ja nie zamierzam się kłócić. Pytanie brzmi: o ile podniosą. Czy będą trzymać się swojej wiarygodności i pójdą w górę o 0,50 pp czy może „posłuchają rynku” oczekującego gwałtownego skoku o 0,75 pp? Jako, że szeroki rynek oczekuje zwyżki o 0,75 pp – to scenariusz musi być oparty o podwyżkę na poziomie 0,50 pp! Podwyżka na poziomie 0,25 pp czy 1,00 pp są absolutnie poza dyskusją, z szansami na nie (w mojej ocenie) mocno poniżej 1%.

sytuacja na EUR/USD

Na tą sytuację rozpatrywać będę najpopularniejszą na świecie parę walutową. Euro oraz dolar północnoamerykański mają przed sobą ciężkie czasy, z dojściem do poziomu wymiany 1 do 1 włącznie. Podwyżka stóp procentowych niższa niż wycenia to rynek wywoła co najwyżej niewielką „czkawkę” dla tej pary, bo jednak FOMC już cisną z podwyżkami, a ECB jeszcze nie. Na wykresie godzinowym (H1) widzimy poziomy fibo od dołka z 14 maja do szczytu z 30 maja. Zaznaczyłem także poziom 1,05 który jak widać ma możliwość zatrzymania rynku (19 maja oraz 15 czerwca). Jednak podejście pod 1,05 jest mniej prawdopodobne niż okolice 1,045 – co już i tak będzie gwałtowną reakcją. Ale według mnie – bardzo możliwą jeśli FED pójdzie w stronę utrzymania wiarygodności własnej i pozorów kontroli nad sytuacją.

EUR/USD 15 czerwca 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts