scenariusz na stopy procentowe w Wielkiej Brytanii – 16 czerwca 2022

analiza live GBPJPY strategia na dane

No to FOMC podniósł nam w środę stopy procentowe o 0,75 pp. Co to gospodarczo wg mnie oznacza – wspomniałem w scenariuszu na wczorajszą decyzję. Ale dziś o 13:00 decyzję o stopach procentowych podejmują Brytyjczycy… Przygotujmy się do tego!

reklama:

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

Sytuacja lokalna w Wielkiej Brytanii

Inflacja kwietniowa w UK w ujęciu rocznym wyniosła +9,0% (prognozowano +9,1%), z kolei miesięczna wyniosła +2,5% (prognozowano +2,6%).

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w marcu to 3,7% (prognozowano 3,8%). Jest to stopa bezrobocia na poziomach pre-pandemicznych i najniższa od drugiej połowy lat 70-tych XX wieku.

Ostatni odczyt PKB, za maj 2022, pokazał wynik na poziomie -0,3% m/m (prognozowano -0,1%). W ujęciu rocznym PKB wyniosło +3,4% (prognozowano +3,9%). Trudno nie dostrzec tu problemów związanych z inflacją i skutków wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

prognozy dotyczące stóp procentowych w Wielkiej Brytanii 16 czerwca 2022 o 13:00

Prognozy mówią o podwyżce o 0,25 pp do 1,25% przy stosunku głosów 9 za podwyżką, 1 za brakiem zmian i 0 za obniżeniem. Niskie bezrobocie mogłoby kusić decydentów Bank of England do wyższej podwyżki, ale niższy od prognozowanego odczyt inflacyjny i obniżenie PKB może ich skutecznie zatrzymać. Jeśli by w BoE niektórzy przyjęli, że brytyjski szczyt inflacyjny jest w tej chwili, to jest szansa że za podwyżką stóp procentowych będzie 7 lub 8 głosujących. Co może dalej zepchnąć funta szterlinga w dół…

decyzja ws. stóp procentowych w Wielkiej Brytanii czerwca 2022 o 13:00

Skoro mamy zdecydowaną większość za podwyżkami to można rozpatrywać dwa scenariusze: podwyżka o więcej jak prognozowane +0,25 pp jak i mniejsza liczba głosujących za podwyżką. Oba scenariusze są mało prawdopodobne (więc zapewne pozostanę bez pozycji w sekundy po 13:00), ale przygotuję się do nich…

sytuacja na GBP/JPY

Na początek wykres z szerokim ujęciem, żeby było wiadomo skąd „łapałem” poziomy Fibonacciego (24 maja – 9 czerwca).

GBP/JPY 16 czerwca 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

A teraz zerknijmy na zbliżenie… Wzrost stóp o więcej jak 0,25 pp to spora szansa na zanegowanie dwóch ostatnich świec czerwonych na wykresie i wejście na poziom około 162,0. Z kolei spadek liczby „jastrzębi” w BoE do 8/7 to dalsze dołowanie funta – a że ma solidne, psychologiczne wsparcie na 160,0 to nie liczyłbym na głębokie spadki „na raz”.

GBP/JPY 16 czerwca 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts