scenariusz na NFP w USA i stopę bezrobocia w Kanadzie – 7 października 2022
Wchodzimy w jedne z najważniejszych danych, które zdeterminują losy dolara amerykańskiego na najbliższe 2-3 tygodnie, prawdopodobnie do posiedzenia FED 2 listopada… Do tego dochodzą jeszcze dane z Kanady.
Strategia na dane
Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.
Wrześniowy odczyt
2 września 2022 opublikowane dane dla USA przedstawiały się następująco:
- USA: Nonfarm Payrolls (sierpień): +315k (prognozowane +300k)
- USA: stopa bezrobocia (sierpień): 3,7% (prognozowane 3,5%)
Stopa bezrobocia w Kanadzie z 9 września pokazała wynik 5,4% (prognozowano 5,0%).
Prognozy NFP i stopy bezrobocia w USA oraz w Kanadzie 7 października 2022 o 14:30
Prognozowany wzrost non-farm payrolls jest szacowany na +250k.
Stopa bezrobocia w USA ma pozostać bez zmian na poziomie 3,7%.
Stopa bezrobocia w Kanadzie ma pozostać bez zmian na poziomie 5,4%.
Scenariusz na odczyt NFP i stopę bezrobocia w USA i Kanadzie 7 października 2022
Ponieważ zaliczyliśmy spory wzrost bezrobocia w największych krajach Ameryki Północnej, to dla dolara amerykańskiego będącego w korekcie dobrą wiadomością byłby spadek bezrobocia i odczyt NFP powyżej +300k. To by przywróciło kurs dolara USA do wzrostów.
Z kolei dla kanadyjskiego dolara też byłoby dobrze poprawić sytuację na rynku pracy. Jednak rozegranie wtedy USD/CAD będzie błędem gdy ten scenariusz się spełni. W przypadku przeciwstawnych danych z USA i Kanady USD/CAD będzie dobrą parą do rozgrywania…
Poniżej kilka wykresów:
USD/CAD
Będzie to najlepsza para na sytuację gorszych danych z USA i lepszych z Kanady. Osobiście uważam, że jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz, więc pod niego się nastawiam. Perspektywa umocnienia Kanadyjczyka dzisiaj do 1,363 z potencjalnym tknięciem 1,360 jest bardzo wysoka.
USD/JPY
Ignorując kanadyjskie dane lepiej popatrzeć na parę z jenem japońskim. Sytuacja na wykresie jest o tyle trudna, że mieliśmy 22 września interwencję Banku Japonii, która zepchnęła kurs do 140,34. – bardzo chwilowo, bo tego samego dnia odrobione zostały dwa jeny, a kolejne dwa weszły w perspektywie trzech sesji… Nie mniej dołek + lokalny szczyt w pobliżu którego tworzy nam naturalne TP w przypadku osłabienia dolara czyli 144,0, z ewentualnym pociągnięciem ruchu w dół do dołka z 5 października: 143,50…