scenariusz na stopy procentowe w Nowej Zelandii - 5 października 2022

scenariusz na stopy procentowe w Nowej Zelandii – 5 października 2022

analiza live NZDUSD strategia na dane

Australię przyznaję się bez bicia – przegapiłem 🙁 Ale o Nowej Zelandii już pamiętałem…

reklama:

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

Sytuacja lokalna w Nowej Zelandii

Inflacja w Q2 2022 w Nowej Zelandii w ujęciu rocznym wyniosła +7,3% (prognozowano +7,1%), z kolei kwartalna wyniosła +1,7% (prognozowano +1,5%).

Stopa bezrobocia w w drugim kwartale 2022 to 3,3% (prognozowano 3,1%).

Ostatni odczyt PKB, za Q2 2022, pokazał wynik na poziomie +1,7% q/q (prognozowano +1,7%). W ujęciu rocznym odczyt wyniósł +0,4% (prognozowano +0,2%).

prognozy dotyczące stóp procentowych w Nowej Zelandii 5 października 2022 o 03:00

Prognozy mówią o kolejnej, piątej z rzędu podwyżce o 0,5 punktu procentowego. To także ósma podwyżka z rzędu, Nowa Zelandia startowała z podwyżkami w październiku 2021 z poziomu 0,25%.

decyzja ws. stóp procentowych w Nowej Zelandii 5 października 2022 o 03:00

Wyższa inflacja, wyższe bezrobocie, przyzwoite PKB. Ciężko ocenić w którą stronę pójdą decydenci RBNZ. Normalnie obstawiałbym +0,75 punktu procentowego, ale to będzie ósma podwyżka z rzędu i takie zaostrzenie tonu pokazałoby, że spodziewają się dalszego wzrostu inflacji. Z kolei podwyżka o 0,25 punktu procentowego wydaje się zbyt słaba w tych warunkach.

Skoro nie mogę jednoznacznie określić co jest bardziej prawdopodobne, to założę oba kierunki na wykresie…

sytuacja na NZD/USD

Dolar północnoamerykański przeżywa pewną korektę w ostatnim czasie. To może być przyzwoite podejście do zmiany wyceny kiwi przy dowolnej niespodziance z Nowej Zelandii. Dlatego w tym momencie narzuciłem poziomy Fibonacciego od gwałtownego osłabienia kiwi w połowie września. Choć cały trend spadkowy jest od sierpnia, to Fibo w takim zakresie by niewiele pomogło…

W przypadku podwyżki o 0,75 punktu bazowego dalsze umocnienie nowozelandzkiego dolara powinno sięgnąć 0,58. „Symboliczna” podwyżka o 0,25 może nas zepchnąć do przedziału 0,560 – 0,562… Niestety, szanse na niespodziankę są niewielkie 🙁

NZD/USD 4 października 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts