przeciwstawne statystyki – inwestować czy nie?
Przygotowując się do tradingu w lipcu 2021, rzucił mi się w oczy pewien „układ” w statystykach, o którym kilka razy omawiając projekt wspominałem. A ponieważ mam moment, to w dwóch słowach opiszę co i jak.
przeciwstawne statystyki – definicja
Pod pojęciem przeciwstawnych statystyk kryje się dzień w którym na którejś z prób jest long, podczas gdy na drugiej jest short. Jeśli w dodatku któraś z tych statystyk jest ze statusem silnej statystyki to pojawia się pytanie – czy ją rozgrywać? Pod pojęciem silnej statystyki mowa o wyniku powyżej 70% dla próby długoterminowej (ponad 11 lat) oraz o wyniku powyżej 80% dla próby 10-letniej.
„papierek lakmusowy” rynku
Wprowadzenie przeze mnie statystyki 10-letniej (Larry Williams nie ma czegoś takiego w swoich publikacjach) to chęć sprawdzenia czy rynek się nie zmienia. Ponieważ w niektórych statystykach długi okres obejmuje także czas gdy inwestowanie odbywało się z użyciem technologii uznawanych obecnie za archaiczne – uznałem to za właściwe podejście, by monitorować zmiany zachodzące w ostatnich kilkunastu latach. Stąd każdy instrument o historii dłuższej niż 15 lat ma dwa zestawy statystyk: pełną i 10-letnią.
Praktyczny przykład
Indeks pięćdziesięciu największych europejskich spółek jest relatywnie młodym instrumentem, jednak w raporcie statystycznym mamy 23-letnią próbę oraz, oczywiście, 10-letnią próbę. Na dzień 8 lipca 2021 raport dla indeksu Eurostoxx 50 wygląda następująco:
Jak widać, w długoterminowej próbie mamy 74% longów, co przekłada się na 17 lat wzrostowych europejskiego indeksu w ciągu ostatnich 23 lat. I w zasadzie to powinien być moment, w którym szykujemy się do zawarcia transakcji na tym rynku. Jednak diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach: 10-letnia statystyka ma wydźwięk negatywny: 70% na spadki. Nie jest to może silny sygnał wg moich założeń wspomnianych powyżej, ale jednak odwrotny kierunek z pewną, relatywną siłą.
Jeśli mieliście okazję być na którymś moim wykładzie o statystyce to wiecie, że dla mnie priorytety w silnych sygnałach układają się następująco:
- skumulowana statystyka;
- silna statystyka na 10-letniej próbie;
- silna statystyka na długoterminowej próbie.
Wynika to z faktu widocznego na powyższym przykładzie: wszystkie sygnały odwrotne do silnej statystyki na ten dzień handlowy przypadały w ostatnim dziesięcioleciu!
przeciwstawne statystyki – inwestować czy nie?
Odpowiadając krótko: w powyższym przykładzie inwestować nie będę! Przy długoterminowym sygnale w jedną stronę i statystyką „ostrzegawczą” w ostatniej dekadzie wolę taki dzień odpuścić niż nadmiernie ryzykować.
W odwrotnej sytuacji, czyli gdy to silny sygnał (np short) się pojawi na 10-latce, a na długim terminie będzie relatywnie mocna statystyka na longi to będę szukał pozycji, jako że z danych jasno będzie wynikać że rynek się zmienił i wygenerował silną statystykę po zmianach.
Nawiasem mówiąc – jak 8 lipca 2021 będzie dla Eurostoxx 50 spadkowy, to będziemy mieli w 2022 roku paradoks w raporcie: silny sygnał wzrostowy i spadkowy tego samego dnia na tym samym instrumencie. Powiem szczerze, że chciałbym żeby tak było.