przeciwstawne statystyki - inwestować czy nie?

przeciwstawne statystyki – inwestować czy nie?

EUROSTOXX 50 statystyka strategie

Przygotowując się do tradingu w lipcu 2021, rzucił mi się w oczy pewien „układ” w statystykach, o którym kilka razy omawiając projekt wspominałem. A ponieważ mam moment, to w dwóch słowach opiszę co i jak.

reklama:

przeciwstawne statystyki – definicja

Pod pojęciem przeciwstawnych statystyk kryje się dzień w którym na którejś z prób jest long, podczas gdy na drugiej jest short. Jeśli w dodatku któraś z tych statystyk jest ze statusem silnej statystyki to pojawia się pytanie – czy ją rozgrywać? Pod pojęciem silnej statystyki mowa o wyniku powyżej 70% dla próby długoterminowej (ponad 11 lat) oraz o wyniku powyżej 80% dla próby 10-letniej.

„papierek lakmusowy” rynku

Wprowadzenie przeze mnie statystyki 10-letniej (Larry Williams nie ma czegoś takiego w swoich publikacjach) to chęć sprawdzenia czy rynek się nie zmienia. Ponieważ w niektórych statystykach długi okres obejmuje także czas gdy inwestowanie odbywało się z użyciem technologii uznawanych obecnie za archaiczne – uznałem to za właściwe podejście, by monitorować zmiany zachodzące w ostatnich kilkunastu latach. Stąd każdy instrument o historii dłuższej niż 15 lat ma dwa zestawy statystyk: pełną i 10-letnią.

Praktyczny przykład

Indeks pięćdziesięciu największych europejskich spółek jest relatywnie młodym instrumentem, jednak w raporcie statystycznym mamy 23-letnią próbę oraz, oczywiście, 10-letnią próbę. Na dzień 8 lipca 2021 raport dla indeksu Eurostoxx 50 wygląda następująco:

źródło: raport statystyczny na Q3 2021 – opracowanie własne

Jak widać, w długoterminowej próbie mamy 74% longów, co przekłada się na 17 lat wzrostowych europejskiego indeksu w ciągu ostatnich 23 lat. I w zasadzie to powinien być moment, w którym szykujemy się do zawarcia transakcji na tym rynku. Jednak diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach: 10-letnia statystyka ma wydźwięk negatywny: 70% na spadki. Nie jest to może silny sygnał wg moich założeń wspomnianych powyżej, ale jednak odwrotny kierunek z pewną, relatywną siłą.

Jeśli mieliście okazję być na którymś moim wykładzie o statystyce to wiecie, że dla mnie priorytety w silnych sygnałach układają się następująco:

  1. skumulowana statystyka;
  2. silna statystyka na 10-letniej próbie;
  3. silna statystyka na długoterminowej próbie.

Wynika to z faktu widocznego na powyższym przykładzie: wszystkie sygnały odwrotne do silnej statystyki na ten dzień handlowy przypadały w ostatnim dziesięcioleciu!

przeciwstawne statystyki – inwestować czy nie?

Odpowiadając krótko: w powyższym przykładzie inwestować nie będę! Przy długoterminowym sygnale w jedną stronę i statystyką „ostrzegawczą” w ostatniej dekadzie wolę taki dzień odpuścić niż nadmiernie ryzykować.

W odwrotnej sytuacji, czyli gdy to silny sygnał (np short) się pojawi na 10-latce, a na długim terminie będzie relatywnie mocna statystyka na longi to będę szukał pozycji, jako że z danych jasno będzie wynikać że rynek się zmienił i wygenerował silną statystykę po zmianach.

Nawiasem mówiąc – jak 8 lipca 2021 będzie dla Eurostoxx 50 spadkowy, to będziemy mieli w 2022 roku paradoks w raporcie: silny sygnał wzrostowy i spadkowy tego samego dnia na tym samym instrumencie. Powiem szczerze, że chciałbym żeby tak było.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts