scenariusz na CPI w USA - 12 grudnia 2023

scenariusz na CPI w USA – 12 grudnia 2023

analiza live strategia na dane USDJPY

Poranek dał nam brak zmiany (wbrew prognozom) stopy bezrobocia w Wielkiej Brytanii, jednak nie dało to efektu na wykresie. Ale za NOK fajnie ruszył dając wyższy odczyt od prognoz i w efekcie waluta się umocniła, osiągając TP1 ze scenariusza. Tymczasem lecimy ze scenariuszem na inflację w USA – w przeddzień spotkania amerykańskiego FED-u będziemy mieć ciekawą sytuację…

prognozy na CPI w USA 12 grudnia 2023 o 14:30

Wg aktualnych prognoz CPI w ujęciu miesięcznym za październik wyniosło 0,00% i w listopadzie też ma tyle mieć, zaś w ujęciu rocznym ma spaść z +3,2% do +3,1%. Bazowe CPI (Core CPI) w ujęciu miesięcznym ma wzrosnąć z +0,2% w październiku do +0,3% w listopadzie, a w ujęciu rocznym ma pozostać na niezmienionym poziomie +4,0%.

Dla przypomnienia aktualny poziom stóp procentowych w USA to +5,50%, czyli sporo powyżej ostatnich odczytów jak i prognoz…

scenariusz na CPI w USA 12 grudnia 2023 o 14:30

Rynek zawsze wycenia przyszłość, a ta odrobina wzrostu miesięczna inflacji bazowej już jest w cenie. Spadek CPI w ujęciu rocznym także. Innymi słowy rynek, patrząc po medialnych doniesieniach, spodziewa się, że inflacja nie wyhamowała. Więc skoro założenia strategii na danych mówią o niespodziance, to powinniśmy zakładać spadek inflacji, by rynek miał prawdopodobnie silniejszą reakcję.

Innymi słowy, poszczególny wartości nie powinny przekroczyć poziomu:

Bazowe CPI m/m +0,2%

Bazowe CPI r/r +3,9%

CPI m/m 0,0%

CPI r/r +3,0%

Wtedy będziemy mieli fajny impuls ze strony danych do dalszego osłabienia dolara, co w przypadku godzinowego (H1) wykresu USD/JPY (ze zaktualizowanymi zniesieniami Fibonacciego od szczytu 13 listopada do dołka 7 grudnia) oznacza ruch w dół, w stronę zniesienia 23,6% na poziomie 144,11 i okrągłego poziomu 144,00. Dalsze osłabienie północnoamerykańskiej waluty to ruch w stronę 143,00, ale nie sądzę by przed wystąpieniem Powella po decyzji FED 13 grudnia o 20:00 dotrzeć tam na stałe – ewentualnie jakieś knoty są jak najbardziej możliwe.

USD/JPY 12 grudnia 2023; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts