scenariusz na CPI w Wielkiej Brytanii - 16 luty 2022

scenariusz na CPI w Wielkiej Brytanii – 16 luty 2022

analiza live GBPJPY strategia na dane

Poniedziałek, który miał dla mnie odmienny od tradycyjnego schemat wraz z faktem sporego zmęczenia przełożył się na to, że we wtorek rano na kalendarz spojrzałem o… 8:02… Dwie minuty po danych o bezrobociu z Wielkiej Brytanii. Cóż, zdarza się, jak człowiek dzień wcześniej nie pomyśli. Ale potem już wróciłem na odpowiednie tory i do środowej sesji przygotowanie wstępne miało miejsce we wtorek. Więc lecimy ze scenariuszem!

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

prognozy dotyczące CPI w Wielkiej Brytanii 16 lutego 2022 o 08:00

Styczniowe core CPI w ujęciu miesięcznym (m/m) jest prognozowane na -0,2% (-0,7 pp względem grudniowego).

Z kolei w ujęciu rocznym core CPI (y/y) ma wynieść 5,4% (b/z względem odczytu grudniowego).

Mamy też jednocześnie odczyt PPI Input m/m prognozowany na 0,9% (+1,1 pp względem odczytu grudniowego).

publikacja CPI w UK 16 lutego 2022 o 08:00

Ponieważ w ujęciu rocznym CPI ma się nie zmienić, to kluczowa będzie wartość CPI w ujęciu miesięcznym. Jeśli wyniesie powyżej zera – to będzie mocny sygnał wzrostowy dla funta i zapewne będzie oznaczał przyśpieszenie wzrostu stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Dlatego z tymi odczytami należy uważać, bo wyższe stopy zazwyczaj oznaczają umocnienie waluty – choć pytanie czy rynek to wyceni „od ręki”.

sytuacja na GBP/JPY

Na moim wykresie godzinowym (H1) dołek dla Fibonacciego jest z 24 stycznia na poziomie 152,86.

Ponieważ mamy za sobą trend wzrostowy, który zaliczył już korektę 50,0% to ciężko wyceniać dalsze wzrosty – zwłaszcza że trzymać będzie nas zarówno fibo na poziomie 156,84 jak i 157,00.

Zakładam też, że Wielka Brytania ma spore szanse na wyższe ceny niż się prognozuje, co oznacza, że powinni się umocnić, a wtedy potencjał do Take Profit jest aż do 158,00. I na to będę liczył. Z czego ze względu na w/w kwestie stóp procentowych to musi być 100% spełniony scenariusz: CPI w ujęciu miesięcznym powyżej zera, zaś inflacja w ujęciu rocznym ≥5,4%. I wtedy, jak reakcja rynku będzie pro-wzrostowa mogę otworzyć pozycję. Z czego z „palcem na spuście” bo mogą szybko się odwracać… Czyli mało-komfortowa sytuacja, ale i takie na rynkach się zdarzają. Dlatego kluczowe jest trzymanie się zasad…

GBP/JPY 16 luty 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

 

POWODZENIA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts