scenariusz na decyzję o stopach procentowych w Kanadzie - 12 lipca 2023

scenariusz na decyzję o stopach procentowych w Kanadzie – 12 lipca 2023

EURCAD strategia na dane USDCAD

Druga w dniu dzisiejszym decyzja o stopach procentowych! Nowa Zelandia nie zaskoczyła (nie wstałem na tyle wcześnie, żeby zrobić scenariusz, sorry), więc może Kanadzie się uda?

Sytuacja gospodarcza Kanady

By podziewać się niespodziewanego ruchu ze strony banku centralnego, musimy spojrzeć na ogólną sytuację gospodarczą danego kraju. I nie chodzi tylko o inflację…

Stopa bezrobocia w Kanadzie w ubiegłym tygodniu zaskoczyła wzrastając o 0,2 punkty procentowe do 5,4%. Po kryzysie z 2008 roku do pandemii stopa bezrobocia w Kanadzie spadała z 8,7% (sierpień 2009) do 5,4% (maj 2019). Tak więc widać, że obecnie, mimo wzrostu z najniższego od lat 70-tych poziomu 5,1% to nadal jest bardzo dobrze. Jednak może być to sygnał „stopujący” decydentów z Bank of Canada.

Prognozy miesięcznego PKB za kwiecień w ujęciu miesięcznym pokazują bardzo negatywne 0,0% – mimo prognoz na wzrost o +0,2%! To także sygnał stopujący podwyżki stóp procentowych.

Odczyt CPI, opublikowany 27 czerwca, pokazuje bardzo dobrą sytuację. Majowe core CPI w ujęciu rocznym spadło do +3,7% r/r (z +4,1% w kwietniu, prognozowano spadek do +3,9%).

Z kolei CPI w ujęciu rocznym spadło zgodnie z prognozami do +3,4% (z +4,4%, w poprzednim odczycie).

Oznacza to, że kanadyjskie stopy procentowe na poziomie +4,75% są już sporo powyżej inflacji. Wykres porównawczy kanadyjskich stóp procentowych, CPI oraz core CPI pokazuje także, że szczyt inflacyjny Kanada ma już za sobą.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Scenariusz na decyzję o stopach procentowych w Kanadzie – 12 lipca 2023 g. 16:00

W kontekście powyższych informacji mam cichą nadzieję, że Bank of Canada zaskoczy dzisiaj rynki i nie podniesie stóp procentowych. Patrząc po wykresie EUR/CAD na interwale godzinowym (H1), po narzuceniu poziomów Fibonacciego od lokalnych szczytów 12 maja do dołków 8 czerwca, widzę, że chyba sporo osób zakłada brak podwyżki w świetle powyższych informacji. Byłoby to mocno zaskakujące jak dla mnie – widać na wykresie świeczki z dwóch ostatnich godzin, podobne występują na wykresie GBPCAD.

EUR/CAD 12 lipca 2023; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Ale na parze USD/CAD na interwale godzinowym nie widzę takich ruchów, czyli… To na tej parze oprę rozegranie potencjalnego braku podwyżki stóp procentowych w Kanadzie! Perspektywa umocnienia się dolara amerykańskiego względem dolara kanadyjskiego jest spora i to z zasięgiem aż do przedziału 1,33 – 1,332! Tak więc trzymamy kciuki i kibicujemy BoC, żeby nie dobijał kanadyjskiej gospodarki podwyżką stóp procentowych 😉

USD/CAD 12 lipca 2023; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts