scenariusz na decyzję o stopach procentowych w Nowej Zelandii - 4 października 2023

scenariusz na decyzję o stopach procentowych w Nowej Zelandii – 4 października 2023

analiza live NZDUSD strategia na dane

Nocne posiedzenie z tego tygodnia… Przyznam się, że na decyzję w Australii, 3 października, miałem przekonanie, że nie trzeba wstawać. Ale na Nową Zelandię już rozpiszę scenariusz, bo widzę, że jest drobny potencjał do zmiany stóp procentowych – co jest odmienne od prognoz…

Sytuacja gospodarcza w Nowej Zelandii

Ostatni odczyt PKB w Nowej Zelandii, za Q2 2022, okazał się pozytywną niespodzianką: wzrost kwartalny wyniósł +0,9% q/q (prognozowano +0,5% q/q), zaś roczny wyszedł +1,8% r/r zamiast prognozowanego +1,2% r/r. To liczby stanowiące dobry wynik (w ujęciu rocznym) lub górne wartości (w ujęciu kwartalnym) przed pandemią.

Stopa bezrobocia w kraju nieco bardziej wzrosła, bowiem ma 3,6% (prognozowano 3,5% wobec 3,4% wcześniejszego odczytu). To niezbyt dobra wiadomość, niemniej to wciąż bardzo niskie bezrobocie.

Stopa inflacji (CPI), podana w lipcu, była nieco wyższa niż prognozy, bowiem w ujęciu kwartalnym wyniosła +1,1% q/q (prognozowano +1,0% q/q, wobec +1,2% q/q przy wcześniejszym odczycie), a w ujęciu rocznym +6,0% r/r (prognozowano +5,9% r/r, wobec +6,7% r/r wcześniejszego odczytu).

Sprzedaż detaliczna w tym wyspiarskim państwie także miała lepsze odczyty pod koniec sierpnia: prognozowano dużo większy spadek niż -1,8% q/q (bo -2,5% q/q), więc jest nie najgorzej.

Poprzednia decyzja RBNZ utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie +5,50%.

Prognozy na decyzję o stopach procentowych w Nowej Zelandii 4 października 2023 o 03:00

Analitycy oczekują od rynku pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie. Cóż, są one już minimalnie poniżej CPI, niemniej jest ewidentnie tendencja spadkowa. Rosnące ceny paliw podbiją oczywiście CPI, ale może być ono zrównoważone lokalnymi cenami żywności. Dlatego sądzę, że jest niewielka szansa na obniżenie stóp procentowych w Nowej Zelandii o symboliczne 0,25pp.

Czy podwyżka stóp procentowych wchodzi w grę? Nie można niczego wykluczyć, ale uważam, że szanse na to są mniejsze niż na obniżkę. Ale w scenariuszu zawrę i taką niespodziankę…

Scenariusz na decyzję o stopach procentowych w Nowej Zelandii 4 października 2023 o 03:00

Założenia mojej strategii rozgrywania publikacji danych makroekonomicznych znajdziecie tutaj. Przechodząc do sedna, na parze NZD/USD (H1) także widać ostatnie umocnienie się dolara amerykańskiego na globalnych rynkach. Obniżka stóp procentowych byłaby czynnikiem pogłębiającym spadek wartości kiwi, co oczywiście także działa na niekorzyść takowej decyzji. Ale gdyby do niej doszło to jest duże prawdopodobieństwo, że wartość NZD/USD spadnie do dołków z 5 i 6 września, czyli 0,586.

W przypadku podwyżki stóp procentowych w Nowej Zelandii, możemy mieć techniczne umocnienie NZD, z perspektywą w stronę +0,593 a nawet 0,595 czyli zniesienia Fibo 61,8%. Ale jak wspomniałem, szansę na podwyżkę widzę mniejszą niż na obniżkę.

NZD/USD 4 października 2023; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts