scenariusz na decyzję o stopach procentowych w USA - 1 listopada 2023

scenariusz na decyzję o stopach procentowych w USA – 1 listopada 2023

analiza live EURUSD strategia na dane USDJPY

Z góry zapowiadam – nie będzie tu szokujących prognoz czy szerszych oczekiwań. Ale ta publikacja, wg mnie, jest jednak potrzebna, wbrew pozorom…

Sytuacja gospodarcza w USA…

… jest taka, że FED zapewne nie podniesie stóp procentowych. Tak (wg CME FED WatchTool) uważa na moment publikacji ponad 98% analityków. To przy kolejnym spotkaniu, 13 grudnia, jest prawie 25% przekonanie, że do kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA dojdzie.

Prognozy dla decyzji o stopach procentowych w USA 1 listopada 2023 o godzinie 19:00

Dlaczego o 19:00? Zmiana czasu w Polsce, w USA jest nieco później, więc mamy taki „okres przejściowy” gdzie standardowe wydarzenia się dzieją godzinę wcześniej. Prognozy jak wspomniałem wcześniej – nie zakładają zmian. Najistotniejsze dla rynku jest wystąpienie włodarzy Rezerwy Federalnej po decyzji i ich odpowiedzi na pytania. Oczywiście standardowo będą teksty o obserwowaniu gospodarki (zapewne przede wszystkim piątkowego odczytu z amerykańskiego rynku pracy), ale być może pojawi się jakiś jastrzębi lub gołębi ton. I to będzie triggerem dla ruchu na walutach.

Scenariusz dla decyzji o stopach procentowych w USA 1 listopada 2023 o godzinie 19:00

Jak napisałem wyżej, niespodzianka jest praktycznie nierealna. Ale popatrzę na USD/JPY jaką mamy perspektywę na potencjalnie mocniej gołębi ton: przypominam, 24,5% analityków na godzinę przed decyzją oczekuje podwyżki podczas kolejnego spotkania FOMC!

W tej sytuacji gołębi ton będzie oczywiście na rękę Bankowi Japonii, który bezskutecznie próbował chronić jena przed przekroczeniem wartości 150,0. Ale na poniższym wykresie widać, że gołębi Powell ma potencjał zjazdu w okolice właśnie 150,1… Z kolei zerkając na EUR/USD (pod wykresem USD/JPY) widzimy, że rynek przez cały październik ma wsparcie na poziomie 1,050, z kolei ataki powyżej 1,064 kończą się fiaskiem. Gołębia tonacja ma szansę na kolejny atak na ten poziom przez najpopularniejszą wśród inwestorów parę walutową…

USD/JPY 1 listopada 2023; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

 

EUR/USD 1 listopada 2023; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts