scenariusz na NFP - 2 lipca 2021

scenariusz na NFP – 2 lipca 2021

analiza live strategia na dane strategie USDJPY

I mamy kolejny pierwszy piątek miesiąca, kolejny odczyt Non-farm payrolls oraz stopy bezrobocia w USA. Fajnie, że 1 lipca wolne mieli w Kanadzie, dzięki czemu odczyt NFP nie nakłada się z odczytem stopy bezrobocia w Kanadzie (ta będzie 9 lipca o 14:30). Co szykuje dla nas „amerykański GUS” na dzisiaj i czego się spodziewać po rynku?

reklama:

Strategia na dane

Jeśli ktokolwiek planuje jakąkolwiek formę zawierania transakcji w związku z publikacją Non-farm payrolls czy innych danych, zachęcam i zalecam obejrzenie materiałów na temat mojego podejścia do tej formy inwestowania. Należy też pamiętać, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem, a przedstawione tutaj informacje nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu obowiązujących przepisów prawa.

Każda osoba podejmuje decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.

Odczyt ADP

Jak wiemy, odczyt rządowy poprzedzają dane od ADP Research Institute, które jednak potrafią się „rozjechać” z danymi U.S. Bureau of Labor Statistics. Widać to dobrze na poniższym wykresie:

odczyty ADP i NFP w okresie maj 2020 – lipiec 2021; źródło: Reuters Eikon (dzięki uprzejmości traderteam.pl)

Ostatnie dwa miesiące to przeszacowanie ADP względem NFP. Wcześniej NFP przewyższało ADP, więc ciężko mówić tu o jakiejś regule. No chyba że wzięlibyśmy się za analizę anomalii w długim okresie szukając schematów (ciekawe – temat do przemyślenia).

W tym tygodniu odczyt ADP był prognozowany na 600k, pokazał nam 692k.

odczyt ADP – lipiec 2021; źródło: Reuters Eikon (dzięki uprzejmości traderteam.pl)

To oczywiście nastawia rynek w sposób pozytywny do dzisiejszego, oficjalnego odczytu danych.

Prognozy NFP

W przypadku NFP prognozuje się pokazanie 700 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych, a stopa bezrobocia ma spaść o 0,1 punktu procentowego do 5,7%.

Sytuacja rynkowa w piątek

Tradycyjnie do rozgrywania Non-farm payrolls wybieram parę walutową USD/JPY. To kwestia indywidualnego podejścia, sporo o tym mówię w materiałach, jednak pamiętajmy że w przeciwieństwie do pary EUR/USD o 14:30 na USD/JPY raczej nie będzie innych wpływów niż NFP. A na euro teoretycznie może coś „wyskoczyć”.

Od kwietnia USD/JPY  jest w trendzie wzrostowym, w zasadzie bez korekt. Wyższe szczyty i wyższe dołki, co widać wyraźnie na wykresie dziennym. W zasadzie są to roczne szczyt (wyżej byliśmy w marcu 2020).

USD/JPY, interwał D1; źródło: Reuters Eikon (dzięki uprzejmości traderteam.pl)

Na niższym, 30-minutowym interwale widać że w południe jesteśmy pomiędzy wsparciem i oporem. Oznaczyłem też potrójny opór z lutego 2021 oraz marca i kwietnia 2021.

W przypadku pozytywnego odczytu, znacznie (co najmniej >200k) powyżej prognoz pozwoli na skierowanie wyceny dolara względem jena tam właśnie.

Negatywny odczyt, z wzrostami poniżej <350k, a najlepiej poniżej <200k, może dać paliwo do zjazdu do poprzednich oporów, czyli do poziomu 111,00 – także oznaczony na wykresie.

A ponieważ nie będę się bawił we wróżbitę – to będę (jak zawsze) reagował na odczyt. Zobaczymy co wyjdzie. Jednak gdy odczyt wyjdzie w przedziale między +350k a +900k to nie będę zawierał transakcji. Wtedy jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo ruchu w zakresie ostatnich 27 godzin z szybkimi zawrotkami.

USD/JPY, interwał M30; źródło: Reuters Eikon (dzięki uprzejmości traderteam.pl)

Powodzenia wszystkim walczącym i dużego zarobku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts