scenariusz na NFP – 5 listopada 2021

scenariusz na NFP – 5 listopada 2021

analiza live strategia na dane USDCAD USDJPY złoto

Dziś odczyt makroekonomiczny z amerykańskiego rynku pracy. Czyli słynne NFP oraz stopa bezrobocia. Dorzucam także szybkie spojrzenie na kanadyjski odczyt stopy bezrobocia – o tej samej godzinie Pamiętajcie, że w tym tygodniu Ameryka Północna jeszcze ma czas letni, podczas gdy my w Unii Europejskiej zasuwamy już wg czasu zimowego – co oznacza, że odczyt NFP jak i kanadyjskiego bezrobocia jest o 13:30 naszego czasu!!

reklama:

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

Październikowy odczyt

W październiku, podobnie jak we wrześniu, mieliśmy niespodziewanie słaby odczyt. Prognozowany wzrost o +500k miejsc pracy w sektorach pozarolniczych okazał się wzrostem o +194k. I to pomimo bardzo pozytywnego odczytu ADP (jak pisałem miesiąc temu: +568k vs +428k prognozy).

Odczyt ADP (3 listopada 2021)

Listopadowe ADP przebiło własne prognozy: spodziewano się wzrostu +400k, a pokazano przyrost +571k. Ale wiemy, że odczyty ADP nie są aż tak wiarygodne – choć wyznaczają pewien kierunek dla oczekiwań rynkowych w piątek…

Prognozy NFP i stopy bezrobocia w USA na 5 listopada 2021 o 13:30

Prognozowany wzrost non-farm payrolls jest szacowany na +450k.

Stopa bezrobocia ma spaść o 0,1 pp do 4,7%.

Scenariusz na odczyt NFP i stopę bezrobocia w USA 5 listopada 2021

Cóż, ciężko zgadywać jakie dane się pokażą. Nie jestem w końcu wróżbitą. Pamiętajmy, że przed pandemicznym spadkiem o -20 679k (kwiecień 2020) to odczyty w przedziale 100-250k były normą.

Jeśli by się pokusić o zsumowanie przyrostu miejsc pracy po spadku o te ponad 20 mln to wychodzi nam „odbudowa” rynku pracy na poziomie 17 382k miejsc pracy w sektorach pozarolniczych. Czyli wciąż jest potencjał do odczytów >500k, jednak czy można się w październiku spodziewać takiego przyrostu?

Za przyrostem opowiada się fakt, że Q3 2021 dla wielu firm amerykańskich był okresem potężnego wzrostu przychodów na skutek inflacji, głównie na rynkach surowców. W efekcie mogli oni zacząć już w październiku zwiększać zatrudnienie. Z drugiej strony październik to jeszcze nie jest ten miesiąc, w którym zatrudniamy pracowników tymczasowych na amerykański okres świąteczny liczony od Święta Dziękczynienia poprzez Czarny Piątek, Cyber Monday aż po Boże Narodzenie i Nowy Rok.

Na rocznym wykresie odczytów NFP widać wyraźnie spore wahania w zmianie zatrudnienia w sektorach pozarolniczych:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Osobiście nie mam przekonania do wysokiego (>400k) odczytu NFP. Ale po dwóch niespodziankach z rzędu myślę, że rynki mogą w pewien pokrętny sposób oczekiwać negatywnej niespodzianki czyli wzrostu poniżej 250k/300k i być nieco wypozycjonowanym pod to. Stąd nie ukrywam, że dla dobra strategii, warto by było, gdyby rynek pokazał nam odczyt >600k – wtedy byłby potencjał na potężny wystrzał dolara i spory zjazd złota.

Ale w scenariuszach ujmę zarówno bardzo pesymistyczne dane (<+250k) jak i te ultraoptymistyczne (>550k).

USD/JPY

 Wykres USD/JPY się co do zasady nie zmienił względem środowego scenariusza. Ze względu na fakt, że jesteśmy nieco niżej z wyceną, to dodałem TP1 dla optymistycznego wariantu na poziomie 114,25 oraz TP2 dla pesymistycznego wariantu (jeśli rynkowi duzi gracze już nie są na niego przygotowani lub będzie on naprawdę zatrważający) na poziomie 113,2.

USD/JPY 5 listopada 2021, interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Złoto

Na złocie oczywiście mówimy o odwrotnej korelacji: więc optymistyczne dane z USA to spadek wyceny złota, pesymistyczne dane – to wzrost wyceny żółtego metalu. Na rynku spot drugi dzień z rzędu atakujemy $1 800/oz, co oznacza, że dane by musiały być bardzo złe by mieć szansę przebicia tego poziomu. Dla złych danych mamy TP1 na $1 809/oz, a TP2 wynika z fibo na poziomie >$1 817/oz.

Z kolei scenariusz pozytywny dla USA to zejście do TP1 $1 783/oz oraz TP2 w okolicach $1 770/oz. Tu technicznie potencjał jest jak widać większy, co powinno nam ułatwić zawarcie zyskownej transakcji.

złoto 5 listopada 2021, interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Kanada

O 13:30 zobaczymy także odczyt stopy bezrobocia w Kanadzie. Tutaj prognozy są (podobnie jak w USA) na poziomie spadku o 0,1 pp do 6,8%. Otworzę sobie wykres CAD/JPY, jednak moje główne skupienie będzie na amerykańskich odczytach – choć może też na kanadyjskim dolarze da się skosić parę centów zysku.

Tutaj zakładam niespodziankę dość jednoznaczną: wzrost stopy bezrobocia do poziomu 7,0% (lub wyżej). Co oczywiście powinno przełożyć się na osłabienie CAD-a. A ponieważ mam jednocześnie odczyt NFP, który generuje silniejsze ruchy, to tylko taki „zero-jedynkowy” scenariusz dla CAD/JPY rozpatruję. Na wykresie wpierw sytuacja na interwale czterogodzinnym (h4), żeby pokazać skąd poziom 90,0:

CAD/JPY 5 listopada 2021, interwał H4; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

A na interwale godzinowym (H1) to wzrost stopy bezrobocia (który będzie niespodzianką względem prognoz więc jedynym sensownym scenariuszem, bo na spadek bezrobocia o 0,3 pp nie liczę praktycznie wcale) powinien nam dać zjazd ceny do właśnie poziomu 90,0, choć poziom TP1 dla bezpieczeństwa wyznaczam na 90,6.

CAD/JPY 5 listopada 2021, interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

USD/CAD

Rozgrywanie USD/CAD podczas publikacji danych z obu krajów jednocześnie jest bardzo trudnym wyzwaniem. Trzeba nie tylko szybko odczytać trzy różne zestawy danych (NFP w USA, bezrobocie w USA, bezrobocie w Kanadzie), ale też mieć naprawdę szybkie reakcje by w odpowiednią stronę się ustawić na rynku.

Jednak w przypadku przeciwstawnych danych odbiegających od prognoz (pozytywna niespodzianka w USA + negatywna w Kanadzie albo pozytywna niespodzianka w Kanadzie + negatywna w USA) mogą dać bardzo duży i gwałtowny ruch na parze walutowej dolarów północnoamerykańskich.

Oczywiście ruch na tej parze też będzie w przypadku niespodzianki tylko na jednym z rynków, jednak trzeba być o tyle ostrożnym, że dane zgodne z prognozami na drugim rynku mogą zniwelować wpływ niespodzianki z tego pierwszego – w myśl zasady „kupowania plotek, sprzedawania faktów”.

Niemniej na wykresie zasięgi na umocnienie dolara amerykańskiego, zwłaszcza pierwszy próg (TP1) jest niedaleko, bo na 1,25. Zaś TP2 widzę w przedziale 1,254-1,256.

Umocnienie kanadyjczyka ma nieco większe perspektywy: TP1 na 1,24 zaś TP2 na 1,235.

Oto wykres USD/CAD na interwale godzinowym (H1):

USD/CAD 5 listopada 2021, interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

POWODZENIA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts