scenariusz na NFP – 8 października 2021

scenariusz na NFP – 8 października 2021

analiza live strategia na dane USDJPY złoto

Wrzesień przyniósł sporą niespodziankę na odczycie non-farm payrolls, generując niezłą zmienność – co nam przyniesie odczyt NFP w październiku 2021? Czego będę oczekiwał od rynku?

A czy TY już polubiłeś Prywatnego INV€$TORa na Fejsie? 😉

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

Wrześniowy odczyt

Trzeba przyznać, że odczyt wrześniowy na poziomie +235k przy prognozie +750k sporo się rozjechał. Jednak o ile sam odczyt był mocno zaskakujący dla rynku, to USD/JPY nie wykonało zakładanego zakresu – choć wielokrotnie większy ruch niż „normalnie” co widać wyraźnie na poniższym wykresie 5-minutowym gdzie świeczki od NFP są mocno widoczne. Ale do wyznaczonych poziomów nie dotarli 🙁

USD/JPY 3 września 2021, interwał M5; źródło: Reuters Eikon (dzięki uprzejmości Traderteam.pl)

Sporo ciekawszy ruch był na złocie, poniżej wykres 5-minutowy złota podczas odczytu NFP. ~$10 ruch w 5 minut (a high świeczki było ponad $3 wyżej) to fajny zasięg.

złoto, 3 września 2021, interwał M5; źródło: Reuters Eikon (dzięki uprzejmości Traderteam.pl)

Dlatego też na dzisiejszy odczyt przygotuję się i na USD/JPY i na złoto…

Odczyt ADP (6 października 2021)

Dla odmiany od września, odczyt ADP mieliśmy pozytywny: prognozowane +482k, przyrost wg ADP to +568k.

Prognozy NFP i stopy bezrobocia na 8 października 2021

NFP 8 października 2021 ma pokazać przyrost o +500k nowych miejsc pracy, a bezrobocie ma spaść o -0,1 pp m/m do 5,1%. Czyli prognozy są mocno pozytywne. Warto pamiętać, że mamy też odczyt stopy bezrobocia (i zmiany zatrudnienia) w Kanadzie o tej samej godzinie – gdzie prognozowany jest spadek bezrobocia aż o -0,2 pp m/m czyli do poziomu 6,9%.

Scenariusz na odczyt NFP i stopę bezrobocia w USA 8 października 2021

Na początek chciałbym spojrzeć czy odczyt ADP coś zmienił na rynku. Na wykresie 5-minutowym USD/JPY nie widać w ogóle jakiegoś wpływu pozytywnego ADP. Dwukrotnie większe świeczki są, ale zlewają się totalnie z pozostałymi ruchami i nie przerwały ani nawet nie zanegowały na chwilę trendu spadkowego na tej parze walutowej. Zresztą zobaczcie sami (moment publikacji ADP jest w tym białym prostokącie):

USD/JPY 6 października 2021, interwał M5; źródło: Reuters Eikon (dzięki uprzejmości Traderteam.pl)

Na złocie zresztą podobnie – dlatego właśnie odczytów ADP nie rozgrywam w ogóle.

Jeśli chodzi o założenia na dzisiaj – wzrost zatrudnienia to zła wiadomość dla złota i dobra dla dolara amerykańskiego. A prognozy są dobre. Żeby USD/JPY wybił się mocno w górę być musieli mieć odczyt na poziomie +800/900k m/m. A to już całkiem sporo.

W przypadku zaś osłabienia „zielonego” i podbicia złota różnica względem prognozy może być mniejsza, bo wystarczy odczyt w okolic +250k (czyli jak we wrześniu) byśmy mogli liczyć na kolejny fajny ruch na złocie – a także na USD/JPY, choć po wrześniowym odczycie mogą się pojawiać obawy że będzie to słaby ruch. Ale konkretne poziomy wskażę dla obu instrumentów (wykresy z godziny 12:15):

USD/JPY

Ponieważ mamy fajne punkty zaczepienia to poziomy Fibonacciego dobrze nam zobrazują sytuację na wykresie godzinowym (H1). Warto zwrócić uwagę, że jesteśmy po mocnym wzroście tej pary, z poziomów ~109,1 w dniach 15 i 22 września do obecnych ~111,9. Co sugeruje, że na mocny ruch w górę, nawet przy bardzo pozytywnym odczycie NFP i bezrobocia będzie trudno liczyć.

USD/JPY 8 października 2021 – potencjalne zasięgi ruchu dla odczytu NFP, interwał H1; źródło: Reuters Eikon (dzięki uprzejmości Traderteam.pl)

Złoto

Na złocie także mamy fajne zakresy na wykresie godzinowym (H1) wyznaczone przez świeczki z 7 października. Widać wyraźnie że rynek oczekuje na odczyt NFP, tym bardziej że cena „lata” obecnie w okolicy SMA 55 na H1. Samo złoto porusza się od 1 października w konsolidacji. Jeśli porównamy zakres tej konsolidacji ($22) z ruchem jaki się pojawił 3 września ($10 korpus M5) to myślę, że odczyt NFP ma spore szanse wypchnąć złoto (albo przynajmniej nadać mu kierunek) w stronę którejś z granic konsolidacji. Na wykresie widzicie granice konsoli wyznaczone po korpusach październikowych oraz poziomy Fibonacciego ze szczytów i dołków wczorajszych (7 października 2021). Myślę, że to w zupełności wystarczy – jak przebijemy (przy słabym odczycie NFP) $1 766 to te kolejne 4 dolarki do 1 770 powinniśmy bez problemu „pyknąć” w ramach świeczki M5/M15. A podejrzewam, że amerykański rynek jest na tyle napompowany, że możemy mieć równie słaby odczyt co we wrześniu i to sądzę z większym prawdopodobieństwem niż odczyt ponad +450k.

złoto 8 października 2021 – potencjalne zasięgi ruchu dla odczytu NFP, interwał H1; źródło: Reuters Eikon (dzięki uprzejmości Traderteam.pl)

Mam rację czy nie mam racji?

Co do moich prognoz odczytu – mogę się mylić jak najbardziej.

Co do potencjalnych  zasięgów – także mogę się mylić!

Celem tego wpisu jest pokazanie jak postrzegam rynek i co podejrzewam, że może się wydarzyć w przypadku niespodzianki. Odczyt w przedziale +400k/+600k nie jest dla mnie ani rozgrywalny ani przewidywalny w zakresie ruchu rynku.

Stąd nie przywiązujcie się mocno do liczb jakie są w tym wpisie – są one poglądowe. Jak odczyt będzie +268k to też wg mnie będzie słaby. Podobniej jak odczyt +611k będzie bardzo blisko prognoz. Tak jak jest w materiałach o strategii na dane – ja czekam na niespodziankę w odczycie i zgodny z niespodzianką ruch na instrumencie – nie uprawiam hazardu otwierając pozycję PRZED odczytem „bo na pewno będzie gorzej niż prognozują”. Hazard na rynku nie jest dla mnie.

POWODZENIA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

sekwencja tygodniowa
BTCUSD DAX Dow Jones EUROSTOXX 50 EURUSD FTSE100 gaz ziemny indeks dolara (DXY) kukurydza miedź NASDAQ Nikkei225 NYSE (Nowy Jork) ropa Brent ropa WTI Russell 2000 S&P500 soja srebro statystyka WIG20 złoto

sekwencja tygodniowa i zasięgi silnych statystyk – 42. tydzień 2021

Sekwencja tygodniowa to kolejny element wyciągnięty z tworzonych przeze mnie raportów Trading Day of the Month. Dzisiaj sekwencja wraz z zasięgami silnych statystyk na 42.

sekwencja tygodniowa
BTCUSD DAX Dow Jones EUROSTOXX 50 EURUSD FTSE100 gaz ziemny indeks dolara (DXY) kukurydza miedź NASDAQ Nikkei225 NYSE (Nowy Jork) ropa Brent ropa WTI Russell 2000 S&P500 soja srebro statystyka WIG20 złoto

sekwencja tygodniowa i zasięgi silnych statystyk – 41. tydzień 2021

Sekwencja tygodniowa to kolejny element wyciągnięty z tworzonych przeze mnie raportów Trading Day of the Month. Dzisiaj sekwencja wraz z zasięgami silnych statystyk na 41.