scenariusz na NFP 7 luty 2020 [AKTUALIZACJA 14:35]

analiza live indeks dolara (DXY) USDJPY

Pierwszy piątek miesiąca to tradycyjnie publikacja Non-farm Payrolls (NFP) w USA o 14:30. Czego się spodziewać po rynku w parę minut po publikacji?

reklama:

ADP VS NFP

Kilka dni przed publikacją danych NFP, ADP podaje swoje założenia. Wiele osób traktuje je jako swoisty predyktor odczytu NFP. Czy słusznie? Sprawdźmy do na wykresie, ostatnie dwa lata:

źródło: Reuters Eikon

Na wykresie na fioletowo odczyty ADP, na pomarańczowo NFP. Jak widać czystej korelacji nie ma – ADP potrafi spadać gdy NFP rośnie i odwrotnie. Zresztą rewizje danych też idą w grubych liczbach, ale to nie o tym mowa. Widać wprost, że nie za bardzo jest sens sugerowania się ADP…

Prognozy

Spójrzmy teraz na kalendarz:

źródło: Reuters Eikon

Widać, że prognozy sugerują 160 tysięcy nowych miejsc pracy, bezrobocie bez zmian na 3,5%, a w Kanadzie bezrobocie także bez zmian 5,6%. Te trzy dane się dzisiaj o 14:30 liczą najbardziej…

Rozegranie

Pełny materiał mojej strategii inwestowania na danych znajdziecie pod tym linkiem. Dzisiaj w skrócie konkretny scenariusz: wszystko poniżej 145k nowych miejsc pracy jest negatywne dla dolara. Ja rozgrywać będę na parze USD/JPY, więc na niej oprę widok scenariuszy.

Na wykresie (H1) wyznaczyłem dwie strefy (granatowe): pierwszy punkt w którym może być zatrzymanie ceny po słabym NFP oraz drugą strefę docelową dla wartości mocno poniżej 145k lub wzrostu bezrobocia o 0,1 lub 0,2 punktu procentowego. Najlepiej gdyby obie te zmienne pojawiły się razem, wtedy 108,5 jest do sięgnięcia w ciągu jednej H1…

A co w sytuacji, gdy odczyt przekroczy 180k? Wyznaczyłem strefę (pomarańczową) z środkiem w okolicy 110,25, która jest silnym oporem ze stycznia 2020. Jej przebicie jest możliwe gdyby NFP było co najmniej na poziomie 220k lub więcej, bezrobocie bez zmian lub spadek do 3,4%.

I tyle, dane w przedziale 150-175k nie będą handlowalne wg mnie. Szanse na zmianę bezrobocia są wtedy również minimalne.

A oto rzeczony wykres:

USD/JPY (H1); źródło: Reuters Eikon

AKTUALIZACJA PO ODCZYCIE NFP

No i jesteśmy po odczycie danych. NFP wyniosło 225k, z kolei bezrobocie 3,6%. Czyli jedno i drugie w górę. W tej sytuacji skutki dobrego odczytu NFP zostały zniwelowane przez wzrost bezrobocia, a wykres niewiele się zmienił. Czyli odczyt NFP z lutego 2020 dla mnie bez pozycji na rynku.

Poniżej wykres na interwale M30 – zaznaczyłem lokalny opór na okrągłej, psychologicznej barierze 110,0, którego dolar na jenie nie dał rady przebić.

USD/JPY (M30); źródło: Reuters Eikon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts