scenariusz na NFP w USA i stopę bezrobocia w Kanadzie – 4 luty 2022

scenariusz na NFP w USA i stopę bezrobocia w Kanadzie – 4 luty 2022

analiza live CADJPY strategia na dane USDJPY złoto

Tydzień kończymy tym co tygryski lubią najbardziej w pierwszy piątek (zazwyczaj) miesiąca czyli danymi z rynku pracy w USA oraz w Kanadzie…

reklama:

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

Styczniowy odczyt

7 stycznia 2022 opublikowane dane przedstawiały się następująco:

  • USA: Nonfarm Payrolls (Dec): +199k (prognozowane +400k)
  • USA: stopa bezrobocia (Dec): 3,9% (prognozowane 4,1%)
  • Kanada: stopa bezrobocia: 5,9% (prognozowane 6,0%)

Odczyt ADP (2 luty 2022)

ADP na wtorek miało całkiem przyzwoitą prognozę: +207k… Jednak podali liczbe -301k, co jest mocno zaskakujące. Jednak pamiętajmy, że ADP i NFP potrafią się sporo różnić!

Prognozy NFP i stopy bezrobocia w USA na 4 luty 2022 o 14:30

Prognozowany wzrost non-farm payrolls jest szacowany na +150k.

Stopa bezrobocia ma pozostać na niezmienionym poziomie 3,9%.

Scenariusz na odczyt NFP i stopę bezrobocia w USA 4 luty 2022

Odczyt ADP wytworzył negatywny sentyment dla odczytu NFP. Dlatego lepszym podejściem będzie chyba spojrzenie na rynek pod kątem pozytywnej niespodzianki czyli wzrostu >+200k.

Jednak osłabienie się USD też jest możliwe – zwłaszcza w sytuacji gdy odczyt pokaże nam wartości ujemne (<0k). Wtedy też można spróbować coś ugrać…

USD/JPY

 Na najpopularniejszej u mnie parze do rozgrywania danych mam wyznaczone poziomy Fibonacciego z wcześniejszych scenariuszy. A ponieważ na wykresie godzinowym widać, że są one nadal aktualne i respektowane rynkowo, to myślę, że i dziś można je wykorzystać.

W przypadku odczytu na poziomie >+200k (a najlepiej >+250k) to dojście do 115,5 będzie formalnością.

Negatywny scenariusz to zjazd do co najmniej 114,35, a bardziej prawdopodobne że pogłębimy dołki z 2 lutego i tkniemy 114,0.

USD/JPY 4 luty 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Złoto

Dla najlepszego z metali 😉 scenariusz także wyznacza fibo: Słaby odczyt NFP ugruntuje nam pozycję złota ponad $1 800/oz i ma szansę pchnąć wycenę o +$6 do $1 816/oz, a chwilowo to nawet do $1 825/oz.

W przypadku dobrych danych NFP to walka z $1 800/oz nas czeka – i na chwilę obecną ciężko powiedzieć jak będzie. Patrząc po wykresie zjazd do $1 796/oz nie oznacza, że kontynuujemy zaczęty 25 stycznia trend spadkowy…

złoto 4 luty 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

stopa bezrobocia w Kanadzie 4 luty 2022

O 14:30 zobaczymy także odczyt stopy bezrobocia w Kanadzie. Tutaj prognozy mówią o wzroście bezrobocia o 0,3 pp m/m do 6,2%. Zmiana zatrudnienia prognozowana jest na ujemną na poziomie -117,5k.

CAD/JPY

Na kanadyjsko-japońskiej parze też mamy pociągnięte poziomy, nie tylko fibo, i widać wyraźnie że od 21 stycznia ta para rusza się w tym wąskim zakresie między 90,0 a 91,0…

W przypadku gdyby w Kanadzie bezrobocie nie wzrosło (wcale!) albo wręcz spadło, to 91,0 jest dobrym TP. Z kolei o ile gorszy od tego mocno negatywnego scenariusza byśmy musieli mieć odczyt by spadło nam do 89,74 (czyli dolnego fibo z wykresu)? Cóż, wzrost stopy bezrobocia o 0,5 pp m/m plus spadek zmiany zatrudnienia o ponad -140k byłby takim (prawdopodobnie) triggerem na pogłębienie spadków z ostatnich paru godzin…

CAD/JPY 4 luty 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

POWODZENIA!

2 thoughts on “scenariusz na NFP w USA i stopę bezrobocia w Kanadzie – 4 luty 2022

  1. Cześć, mam pytanie dotyczące na jakiej witrynie najlepiej sprawdzać dane makro? Przykładowo jeśli chcę zagrać na payrollach. Co jeśli pomimo analizy i wyników danych wykres zachowuje się odwrotnie? Jak rozumieć takie zachowanie ceny?

    1. Obecnie korzystam z narzędzia Metastock Reuters Eikon od Traderteam.pl – aczkolwiek jest ono płatne… Natomiast całkiem szybko dane pojawiają się w kalendarzu na investing.com.

      Jeśli obejrzałeś komplet materiałów dotyczących strategii na danych to wiesz, że rynkowi zdarza się zachowywać irracjonalnie. Wynika to najczęściej z faktu, że odczyt jest zgodny z prognozą lub kierunkiem prognoz – i mimo pozytywnych danych rynek spada, bo następuje realizacja zysków. Natomiast gdy pojawia się niespodzianka w danych i nie ma ruchu zgodnego z logiką wartości danych to po prostu się nie zawiera transakcji. Rynek potrafi być bardzo długo irracjonalny, choć akurat rozgrywanie niespodzianek na danych sprawia, że w większości przypadków jest on racjonalny. Co do zasady, ja potrzebuję dwóch podstawowych rzeczy do otwarcia transakcji: niespodzianki na danych i reakcji rynku zgodnej z logiką wynikającej z niespodzianki na danych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts