scenariusz na odczyt NFP 8 maja 2020 [AKTUALIZACJA 17:20]

analiza live daily trading plan USDJPY

Przed nami odczyt non-farm payrolls z USA. Czego się spodziewać i jak to rozegrać?

reklama:

Bieżąca sytuacja w USA

Zacznijmy od paru faktów. Pandemia koronawirusa w USA rozpoczęła falę zgłoszeń o zasiłki dla bezrobotnych. Widać to wyraźnie chociażby po wczorajszym odczycie „kontynuowanych wniosków o zasiłki”:

źródło: Reuters Eikon

Tych wniosków jest ponad 22,5 miliona. Bardzo dużo jak na USA, a po wykresie za ostatnie 3 miesiące (i dowolnie długi okres) widać że sytuacja się jedynie pogarsza:

źródło: Reuters Eikon

Również nadzieją nie napawa odczyt ADP z tego tygodnia:

źródło: Reuters Eikon

Tu widać odczyt minimalnie większy od prognoz, ponad 20 milionów.

Prognoza

Nie przedłużając, prognozuje się masakryczny wręcz odczyt NFP:

źródło: Reuters Eikon

Jeśli się on sprawdzi i wyniesie chociażby powyżej 2 milionów mniej miejsc pracy w sektorach pozarolniczych będzie to najgorszy odczyt w historii, jako że we wrześniu 1945 roku odnotowano spadek niecałych 2 milionów, co widać na wykresie:

źródło: Reuters Eikon

Oczywiście było to spowodowane zakończeniem II Wojny Światowej i końcem wojennej produkcji przemysłowej. Teraz koronawirus już w poprzednim miesiącu zbliżył się do dna z kryzysu finansowego w 2008 roku (o czym w swoim programie Today in USA mówiłem przed faktem), a teraz mamy ten poziom przebić z hukiem bo o 350%!

Jednocześnie pamiętajmy, że prócz skrajnej sytuacji z ostatnich miesięcy odczyty ADP i NFP potrafiły się między sobą sporo różnić:

źródło: Reuters Eikon

Scenariusz

Na dzisiejszy odczyt przygotowuję się na pozytywniejszy od prognoz scenariusz. Dlaczego? Kilka powodów:

  1. bardzo silne nastawienie negatywne do gospodarki jest w cenie, inwestorzy czekają na pozytywny sygnał;
  2. z zasiłkiem dla bezrobotnych wiąże się ubezpieczenie zdrowotne, co w dobie pandemii kieruje w tę stronę także osoby stale niezatrudnione oraz pracujące na czarno;
  3. część miejsc pracy mogła zostać zawieszona, a nie zlikwidowana – co jednak nie powstrzymało pracowników przed złożeniem wniosku o zasiłek.

Te trzy punkty mogą się złożyć na nawet o milion+ odczyt NFP niż się oczekuje. A to już będzie duża wartość by chociażby chwilowy skok na dolarze odnotować.

Czyli spodziewam się odczytu w przedziale -18,5 i -19,0 mln spadku miejsc pracy w sektorach poza rolniczych.

Rozegrać to będę chciał tradycyjnie, zgodnie z moją strategią inwestowania na danych, na parze USD/JPY. Na wykresie H4 oznaczyłem punkty:

SL – zanegowanie scenariusza

decyzja – gdyby cena poszła w przeciwną stronę niż powinna wg odczytu danych to miejsce na re-entry lub szybką ewakuację

TP1 – punkt gdzie knot na interwale M30 powinien sięgnąć bez problemu

TP2 – odczyt o wartości wyższej niż -19 mln może wywołać ruch wzrostowy dolara do końca dnia i ta strefa powinna być punktem zamknięcia transakcji przed weekendem.

UWAGA! Pamiętaj, że odczyt NFP to moment zwiększonej zmienności na rynku, szerszych spreadów i poślizgów cenowych! Inwestuj z pełną świadomością, że straty mogą być wyższe niż założone poziomy!

A na wykresie wygląda to tak:

USD/JPY (interwał H4); źródło: Reuters Eikon

Powodzenia na rynku!AKTUALIZACJA PO ODCZYCIE

A tak wygląda ten sam wykres po odczycie. Dane były gorsze od mojej prognozy, ale lepsze od prognoz oczekiwanych przez rynek, więc „podjazd” siły dolara był. TP1 niestety nie zostało osiągnięte 🙁

USD/JPY (interwał H4); źródło: Reuters Eikon

2 thoughts on “scenariusz na odczyt NFP 8 maja 2020 [AKTUALIZACJA 17:20]

  1. Prawie się udało .. widać że strategia działa tylko trzeba realizować na 80%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts