scenariusz na odczyt PPI w USA - 11 sierpnia 2023

scenariusz na odczyt PPI w USA – 11 sierpnia 2023

analiza live strategia na dane USDJPY

Tydzień temu odczyt NFP nieco zamieszał na rynku, który zareagował zgodnie z założeniami scenariusza opublikowanego 99 minut przed publikacją danych o bezrobociu w USA. Jak będzie z dzisiejszym odczytem cen producentów o 14:30?

Prognozy dla PPI w USA 11 sierpnia 2023 o 14:30

Oczywiście, podobnie jak w przypadku CPI, to PPI także jest istotnym czynnikiem gospodarczym, dosłownie inflacjogennym – bowiem zazwyczaj producenci przerzucają koszty na konsumentów podnosząc ceny (lub bardziej kreatywnie, np zmniejszając wagę produktu).

Najważniejsze wg danych są zmiany PPI w ujęciu miesięcznym, a w odczycie danych za lipiec PPI jak i Core PPI mają wzrosnąć do +0,2% m/m (poprzednie odczyty były +0,1% m/m). Jednak także zwrócę uwagę, że odczyt roczny PPI poprzedni wyniósł +0,1% r/r, a obecnie ma wynieść +0,7% r/r. To spora różnica, choć w okresie przedpandemicznym, w latach 2017 – marzec 2020 nie było tak niskiego wyniku, a wręcz sięgał on często >+2,0% r/r.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Scenariusz dla PPI w USA 11 sierpnia 2023 o 14:30

Tak więc specjalnie ujęciem rocznym się nie będę przejmować rocznym, choć byłoby pozytywnie gdyby odczyt roczny podskoczył do >+0,9% r/r. Najważniejsze jednak będzie ujęcie miesięczne. Myślę, że wynik 0,3% m/m niewielkie wrażenie zrobi na rynku ale już liczby +0,4% m/m lub więcej mają szansę na wywołanie reakcji na rynku.

Para USD/JPY wygenerowała nowe szczyty ostatnio, jednak widać, że w końcówce czerwca byliśmy wyżej. Tak więc odczyt >+0,4% m/m ma szansę przetestować te szczyty jako aktualne TP – a to oznacza poziom nieco powyżej 145,0… Wyżej byliśmy ostatnio w październiku i listopadzie 2022, przebijając nawet 150,0. Ale to raczej nieosiągalne dzisiaj.

GDYBY jednak odczyt okazał się na identycznym poziomie jak w ubiegłym miesiącu, lub nawet niżej niż +0,1% m/m to potencjał spadku do zniesienia Fibo 78,6% czyli 143,4 jest całkiem spory! Bo taki odczyt PPI oznaczałby słabnięcie czynników inflacjogennych.

Czyli możemy rozgrywać niespodzianki w dwie strony…

USD/JPY 11 sierpnia 2023; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl
USD/JPY 11 sierpnia 2023; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts