scenariusz na PCE w USA - 22 grudnia 2023

scenariusz na PCE w USA – 22 grudnia 2023

analiza live strategia na dane USDJPY

Święta za moment, ale wcześniej mamy dane w USA! I to te najważniejsze – przynajmniej dla FED-u! Czego się spodziewać?

Bazowy indeks cen wydatków konsumpcyjnych (PCE) w USA 22 grudnia 2023 o 14:30

PCE jest przez Rezerwę Federalną USA traktowane jako lepszy wyznacznik inflacji niż CPI. Kłócić się nie będę czy tak jest czy nie – zobaczmy czego się spodziewać.

W ujęciu miesięcznym PCE jest prognozowane bez zmian, na poziomie +0,2% m/m – co w zasadzie nie jest złe, jest nieco podwyższone względem oczekiwań FED.

Natomiast bazowy PCE indeks w ujęciu rocznym ma spaść z +,35% r/r ostatnio do +3,4% r/r w dzisiejszym odczycie. Czyli pozytywnie…

Scenariusz na PCE w USA 22 grudnia 2023 o 14:30

Osobiście, jak większość chyba świata, uważam, że ostatnie wypowiedzi Powella sugerują zakończenie podwyżek stóp procentowych, a skoro są one jakoś 2 punkty procentowe wyższe od PCE, to wypadałoby je obniżać. Jako, że podejrzewam, że PCE jest już opanowane w USA, to niespodzianką zgodną z moimi poglądami byłby odczyt nie wyższy niż bazowe PCE roczne maksymalnie +3,3% r/r. Gdyby tak się stało, to wykres godzinowy (H1) dla USD/JPY miałby otwartą drogę na dołek z 14 grudnia czyli 141,0!

Oczywiście sporą niespodzianką będzie Core PCE +3,5% r/r lub więcej. Wtedy umocnienie dolara w stronę 143,00 (TP1), 143,50 (TP2) i ewentualnie zmiana kierunku na umocnienie się amerykańskiej waluty w ostatnim tygodniu 2023 roku czyli perspektywa zakończenia grudnia w okolicy 145,00 jest mocną niespodzianką i też spełnia założenia strategii. Na wykresie jak oba scenariusze wyglądają i skąd te poziomy to myślę, że widać od ręki…

USD/JPY 22 grudnia 2023; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Let’s go Santa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts