scenariusz na stopę bezrobocia w Wielkiej Brytanii – 18 stycznia 2022

scenariusz na stopę bezrobocia w Wielkiej Brytanii – 18 stycznia 2022

analiza live strategia na dane USDJPY złoto

Tydzień makroekonomiczny ja zaczynam od Wysp Brytyjskich. Co prawda mamy w nocy w Japonii decyzję o stopach procentowych, ale szanse że technologiczny gigant (można już chyba dodać że z lat 80-tych) podniesie swoje ujemne stopy procentowe są praktycznie zero. Więc nie będę nocy zarywać.. Więc trzeba się podnieść do komputera na 8 rano – czemu zmienili godzinę publikacji z 10:30 jak wcześniej to nie wiem do dziś…

reklama:

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

Aktualny przegląd kalendarza makroekonomicznego znajdziecie w kategorii „weekly trading plan

Prognozy dla stopy bezrobocia w Wielkiej Brytanii na 18 stycznia 2022 o 08:00

Analitycy prognozują brak zmian w listopadowej stopie bezrobocia czyli utrzymanie poziomu 4,2%.

Scenariusz na stopę bezrobocia w Wielkiej Brytanii na 18 stycznia 2022

Tutaj nie ma co szukać gospodarczych podstaw do prognozowania, choć od szczytu w lutym 2021 (5,1%) mieliśmy de facto cały czas spadki stopy bezrobocia – z wyjątkiem lipca gdy podskoczyła o +0,1 pp m/m z 4,7% do 4,8%. Poziom 4,2% jest też wyższy niż pre-pandemiczny dołek na poziomie 3,8%. W dodatku, jak wiemy z moich programów z cyklu Surowcowe info – Wielka Brytania zmaga się z brakiem pracowników w niektórych sektorach, co może mieć mocny wpływ na stopę bezrobocia, więc po cichu liczę (jakieś 60/40), że jednak im stopa bezrobocia spadnie o te 0,1-0,2 pp m/m, tym bardziej że listopad to początek okresu świątecznego, ruszający co do zasady od Black Friday.

Jednak przy „stabilnym” podejściu analityków do rozgrywania wyznaczę cele zarówno dla spadków jak i wzrostów stopy bezrobocia w Zjednoczonym Królestwie.

GBP/JPY

Tradycyjnie do rozgrywania brytyjskich danych wykorzystuję parę funta z jenem. Oczywiście pojawia się niewielkie ryzyko „zdezaktualizowania się” poziomów przez wystąpienie włodarzy Bank of Japan w nocy, ale jest ono (w mojej ocenie) minimalne. Na wykresie godzinowym (H1) mamy dwa piękne punkty do pociągnięcia Fibonacciego: szczyt z 12 stycznia i dołek z 14 stycznia. Tym samym mamy potencjalne zasięgi: dla niższej stopy bezrobocia 156,60 oraz 156,83, z kolei gdyby sytuacja na rynku pracy w Anglii się pogorszyła to spadek do 156,0 jest w zasadzie formalnością, więc dotknięcie lokalnego dołka w okolic 155,5 jest wysoce prawdopodobne.

GBP/JPY 17 stycznia 2022, interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

POWODZENIA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts