scenariusz na stopy procentowe w Australii - 1 listopada 2022

scenariusz na stopy procentowe w Australii – 1 listopada 2022

analiza live AUDUSD strategia na dane

Według ostatniego przeglądu kalendarza makroekonomicznego – zapowiada się nam mocny, choć w Polsce „postrzępiony” tydzień pod kątem publikacji. Zacznę więc swoje przygotowania od zerwania się wcześnie 1 listopada, żeby zerknąć co tam Australia wykombinuje…

reklama:

strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

sytuacja lokalna w Australii

Inflacja za Q3 2022 w Australii wyniosła w ujęciu kwartalnym +1,8% (prognozowano +1,6%), z kolei roczna to +7,3% (prognozowano +7,0%).

Stopa bezrobocia w Australii we wrześniu wyniosła 3,5%, bez zmian względem poprzedniego odczytu (3,5%) czy prognoz (3,5%).

Ostatni odczyt PKB, za Q2 2022, pokazał wynik na poziomie +0,9% q/q (prognozowano +1,0%). W ujęciu rocznym PKB wyniosło +3,6% (prognozowano +3,5%). Obie wartości są w górnych przedziałach normalnych odczytów sprzed pandemii.

decyzja ws. stóp procentowych w Australii 1 listopada 2022 o 04:30

Ostatnia podwyżka była mniejsza od prognoz, bowiem wyniosła 0,25 pp, zamiast prognozowanych 0,50 pp. To już drugie zaskoczenie ze strony RBA w tym roku pod kątem podwyżek stóp procentowych. Tym razem rynek prognozuje, że „dogonią” poprzednią prognozę, dodając 0,25 pp.

Ale… Patrząc po danych widzimy, że PKB w ujęciu rocznym i stopa bezrobocia są ok, za to inflacja poszła bardziej w górę niż prognozowano. Może to oznaczać, że RBA zrobi podwyżkę w zakresie 0,4-0,5 pp! I tego scenariusza oczekuję…

sytuacja na AUD/USD

Dodatkowe umocnienie przy wejściu sensownej decyzji (czyli +0,5 pp) może nam ze spokojem dać minimalny ruch do 0,643 (fioletowa linia)… Jak widać Fibo w aktualnym zakresie nie jest pomocne, tym bardziej, że wzrosty byłyby w ramach korekty po spadkach z okresu 4 – 13 października. Jako drugie TP to zakres od 0,645 do 0,646, ale z dużą dozą ostrożności (czyli bardziej – siedzieć przy wykresie niż pójść zrobić poranną kawkę!). Nie mniej: #NieŚpięBoCzekamNaDane dziś będzie uskuteczniane!

AUD/USD 31 października 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts