scenariusz na stopy procentowe w Australii – 1 luty 2022
Luty w kalendarzu makroekonomicznym zaczynamy bardzo szybko i bardzo wcześnie: bo już 1 lutego o 4:30 w Australii… Taka „mordercza” godzina publikacji ma jeden niezaprzeczalny plus: potencjalna niespodzianka ma szansę bardzo szybko nam wywalić cenę w jednostajnym kierunku. I oby była ta niespodzianka dzisiejszej nocy…
Strategia na dane
Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.
Sytuacja lokalna w Australii
Inflacja (CPI) w Australii osiągnęła 3,5% w Q4 2021 (+0,3 pp względem prognoz i +0,5 pp względem inflacji w Q3 2021). Jest to drugi najwyższy poziom inflacji w Australii od co najmniej drugiej połowy 2014 roku.
Stopa bezrobocia w grudniu spadła do 4,2% (-0,3 pp poniżej prognoz i -0,4 pp poniżej listopadowego odczytu). Stopa bezrobocia jest mocno poniżej przedpandemicznych poziomów, blisko ponad 40-letniego dołka na poziomie 4,0% (marzec 2008).
prognozy dotyczące stóp procentowych w Australii 1 lutego 2022 o 04:30
Prognozy mówią o utrzymaniu stóp procentowych w Australii na niezmienionym poziomie 0,10%. Jest to rekordowo niski poziom stóp procentowych w Australii.
decyzja ws. stóp procentowych w Australii 1 lutego 2022 o 04:30
Patrząc po sytuacji rynkowej, wysokiej (jak na ich warunki) inflacji oraz niskiej stopie bezrobocia jest potencjał do podnoszenia stóp procentowych. Tym bardziej jeśli brać pod uwagę cykl koniunkturalny (omawiałem go w programie Surowcowe info z 31 stycznia 2022) – Bankowi Australii przydałaby się amunicja do walki z ewentualną recesją bez konieczności schodzenia na ujemne wartości stóp procentowych. Logika więc nakazuje podnoszenie stóp. Prognozy są przeciwko, więc scenariusz będę tworzył w oparciu o niespodziewaną podwyżkę stóp procentowych przez RBA
sytuacja na AUD/USD
Na wykresie wyznaczyłem dwa zakresy Fibonacciego, oba na interwale godzinowym (H1). Jeden (błękitny) idzie od szczytu z 13 stycznia, drugi z ostatniego szczytu 26 stycznia. Na początek wykres z widocznymi punktami zaczepienia obu zasięgów fibo:
Jak widać, zbiegają się nam zniesienia na poziomach 0,7049; 0,71 oraz 0,7182. Ponieważ rozgrywać będziemy umocnienie kangura względem dolara amerykańskiego, to myślę, że niespodziewana podwyżka z pewnością dojedzie do 0,7141, ale ma szansę nam wygenerować ruch śmigający do przedziału 0,7182-0,7200 w miarę sprawnie czyli jeszcze przed sesją amerykańską knoty na H1 tam powinny dotrzeć.
Jednocześnie zwracam uwagę jak sensownie działają poziomy fibo – wpierw wyciągnąłem białe zniesienia, a dopiero następnie błękitne – co zweryfikowało zasięgi…