scenariusz na stopy procentowe w Australii - 1 luty 2022

scenariusz na stopy procentowe w Australii – 1 luty 2022

analiza live AUDUSD strategia na dane

Luty w kalendarzu makroekonomicznym zaczynamy bardzo szybko i bardzo wcześnie: bo już 1 lutego o 4:30 w Australii… Taka „mordercza” godzina publikacji ma jeden niezaprzeczalny plus: potencjalna niespodzianka ma szansę bardzo szybko nam wywalić cenę w jednostajnym kierunku. I oby była ta niespodzianka dzisiejszej nocy…

reklama:

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

Sytuacja lokalna w Australii

Inflacja (CPI) w Australii osiągnęła 3,5% w Q4 2021 (+0,3 pp względem prognoz i +0,5 pp względem inflacji w Q3 2021). Jest to drugi najwyższy poziom inflacji w Australii od co najmniej drugiej połowy 2014 roku.

Stopa bezrobocia w grudniu spadła do 4,2% (-0,3 pp poniżej prognoz i -0,4 pp poniżej listopadowego odczytu). Stopa bezrobocia jest mocno poniżej przedpandemicznych poziomów, blisko ponad 40-letniego dołka na poziomie 4,0% (marzec 2008).

prognozy dotyczące stóp procentowych w Australii 1 lutego 2022 o 04:30

Prognozy mówią o utrzymaniu stóp procentowych w Australii na niezmienionym poziomie 0,10%. Jest to rekordowo niski poziom stóp procentowych w Australii.

decyzja ws. stóp procentowych w Australii 1 lutego 2022 o 04:30

Patrząc po sytuacji rynkowej, wysokiej (jak na ich warunki) inflacji oraz niskiej stopie bezrobocia jest potencjał do podnoszenia stóp procentowych. Tym bardziej jeśli brać pod uwagę cykl koniunkturalny (omawiałem go w programie Surowcowe info z 31 stycznia 2022) – Bankowi Australii przydałaby się amunicja do walki z ewentualną recesją bez konieczności schodzenia na ujemne wartości stóp procentowych. Logika więc nakazuje podnoszenie stóp. Prognozy są przeciwko, więc scenariusz będę tworzył w oparciu o niespodziewaną podwyżkę stóp procentowych przez RBA

sytuacja na AUD/USD

Na wykresie wyznaczyłem dwa zakresy Fibonacciego, oba na interwale godzinowym (H1). Jeden (błękitny) idzie od szczytu z 13 stycznia, drugi z ostatniego szczytu 26 stycznia. Na początek wykres z widocznymi punktami zaczepienia obu zasięgów fibo:

AUD/USD 31 stycznia 2022, interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Jak widać, zbiegają się nam zniesienia na poziomach 0,7049; 0,71 oraz 0,7182. Ponieważ rozgrywać będziemy umocnienie kangura względem dolara amerykańskiego, to myślę, że niespodziewana podwyżka z pewnością dojedzie do 0,7141, ale ma szansę nam wygenerować ruch śmigający do przedziału 0,7182-0,7200 w miarę sprawnie czyli jeszcze przed sesją amerykańską knoty na H1 tam powinny dotrzeć.

Jednocześnie zwracam uwagę jak sensownie działają poziomy fibo – wpierw wyciągnąłem białe zniesienia, a dopiero następnie błękitne – co zweryfikowało zasięgi…

AUD/USD 31 stycznia 2022, interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

POWODZENIA! I obym wstał na 4:30…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts