scenariusz na stopy procentowe w Australii - 7 czerwca 2022

scenariusz na stopy procentowe w Australii – 7 czerwca 2022

analiza live AUDUSD strategia na dane

Poniedziałek, 6 czerwca nie dał nam w kalendarzu niczego interesującego – za to wtorek zaczyna się od bladego świtu na antypodach z grubej rury: prawdopodobnej podwyżce stóp procentowych w Australii.

reklama:

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

Sytuacja lokalna w Australii

Inflacja za Q1 2022 w Australii wyniosła w ujęciu kwartalnym +2,1% (prognozowano +1,7%), z kolei roczna to +5,1% (prognozowano +4,6%).

Stopa bezrobocia w Australii w kwietniu pozostała na niezmienionym poziomie 3,9%. To odczyt znacznie poniżej poziomu sprzed pandemii (gdy kręcił się on zazwyczaj powyżej 5,2%) i jest najniższy w historii odczytów stopy bezrobocia w Australii – sięgającej połowy lat 70-tych XX wieku!

Ostatni odczyt PKB, za Q1 2022, pokazał wynik na poziomie +0,8% q/q (prognozowano +0,5%) oraz +3,3% r/r (prognozowano +2,9%). Dla kraju rozwiniętego taki wynik jest w porządku.

prognozy dotyczące stóp procentowych w Australii 7 czerwca 2022 o 06:20

Prognozy mówią o zwyżce stóp procentowych o 0,25 pp do poziomu +0,60%. Będzie to druga z rzędu podwyżka, poprzednią zmianę mieliśmy po redukcji stóp procentowych w trakcie pandemii (listopad 2020), gdy stopy w Australii zostały sprowadzone do poziomu +0,10%.

decyzja ws. stóp procentowych w Australii 7 czerwca 2022 o 06:30

Za podwyżką stóp procentowych w Australii przemawia wszystko. Ponieważ jednak decyzja o stopach procentowych jest najważniejszą decyzją wpływającą na daną walutę, to możemy spokojnie szukać rozgrywki w przypadku podwyżki o więcej jak 0,25 pp podczas tego spotkania. Bo na brak zmian czy obniżkę to szanse są bardzo bliskie zera: wysoka inflacja, porządne PKB i niskie bezrobocie to dobre warunki do podwyżek.

sytuacja na AUD/USD

Nie będę ułatwiał sobie sytuacji na wykresie – dam dwa zniesienia Fibonacciego

Białe jest „stare”, sięgające początków (szczytu z) kwietnia 2022, drugie to żółte, bardzo bieżące. Czemu dwa? Bo białe pokazuje nam korektę w trendzie spadkowym, zaś żółte pozwoli pokazać bieżącą sytuację. Poszukując umocnienia się dolara australijskiego mamy de facto wyznaczone dwa punkty Take Profit:

Pierwszy wg „starego” Fibo na poziomie 0,7244, a drugi to ostatni szczyt z 3 czerwca, czyli 0,7282. Oba będą dobre, oba mogą mieć miejsce. Pozostaje mieć nadzieję, że RBA będzie bardzo jastrzębie w swoich decyzjach…

AUD/USD 7 czerwca 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts