scenariusz na stopy procentowe w Kanadzie – 1 czerwca 2022
Podnoszenie stóp procentowych w Kanadzie. Czasem potrafi zaskoczyć dając okazję do zarobku. Czy tak będzie i dzisiaj?
Strategia na dane
Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.
Sytuacja lokalna w Kanadzie
Inflacja roczna za kwiecień wyniosła +6,8% r/r (prognozowano +6,7%), w ujęciu miesięcznym +0,6%. Roczne CPI jest najwyższe od 1991 roku. Z kolei Core CPI wyniosła +0,7% m/m; +5,7% r/r. Core CPI w ujęciu rocznym jest najwyższe od historii tego wskaźnika (w Kanadzie) sięgającej 1985 roku…
Stopa bezrobocia w Kanadzie w kwietniu pozostała na niezmienionym poziomie 5,2%. Są to dolne wartości z okresu przedpandemicznego.
Ostatni odczyt PKB, za Q1 2022, pokazał wynik na poziomie +0,8% q/q oraz +2,89% r/r. Dla kraju rozwiniętego taki wynik jest w porządku, zwłaszcza że z bezrobociem wróciliśmy do poziomów sprzed pandemii.
prognozy dotyczące stóp procentowych w Kanadzie 1 czerwca 2022 o 16:00
Prognozy mówią o zwyżce stóp procentowych o 0,50 pp do poziomu +1,50%. Przypomnę, że w okresie od lipca 2018 do stycznia 2020 mieliśmy wyższe stopy procentowe w Kanadzie (do 1,75%).
decyzja ws. stóp procentowych w Kanadzie 1 czerwca 2022 o 16:00
Nie ma co się czarować – prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych 1 czerwca jest bardzo, bardzo wysokie. Najwyższa od dziesięcioleci inflacja, niskie bezrobocie i poziom PKB „w normie” to idealne warunki. Szanse na brak podwyżki wynoszą wg mnie w okolicach 0%, z kolei podwyżka o 0,25 pp byłaby pożądana dla scenariusza, jednak jest także dość mało prawdopodobna (szanse wg mnie ~10%). Bardziej prawdopodobne (na jakieś 20% wg mnie) jest „szaleńcza” podwyżka o +0,75 pp. Czyli mocniejsze umocnienie dolara kanadyjskiego na rynkach. Bank Kanady potrafi zaskoczyć – więc czemu nie?
sytuacja na USD/CAD
Nie będę „schodził” z pary dolarów północnoamerykańskich. Co prawda mamy też o 16:00 dane ISM o przemysłowym PMI w Stanach Zjednoczonych, ale jest spodziewane nadal powyżej 50 pkt, więc nie powinno to zrobić dużego wrażenia na dolarze USA. Chyba że zejdą niespodziewanie (jak w Polsce) poniżej 50 pkt – wtedy wraz z mocniejszym ruchem BoC mielibyśmy kumulację siły… Na wykresie mamy to samo Fibo co wczoraj. Zasięg na umocnienie jest teoretycznie niewielki (1,26), ale przy podwyżce o 0,75 pp mogą gwałtownie (choć pewnie na krótko) przejść przez ten poziom i zejść nawet do 1,255 – choć czy zrobią to na zasadzie knota na H1 czy początku dalszego spadku do dołków z 21 kwietnia – ciężko określić…