scenariusz na stopy procentowe w Kanadzie – 27 października 2021
W ubiegłym tygodniu publikowałem dwa scenariusze (dla Wielkiej Brytanii oraz Szwecji), w tym tygodniu będzie jeden, za to dla Kanady. A konkretniej dla środowej decyzji Bank of Canada o stopach procentowych.
Strategia na dane
Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.
Czy Kanada potrafi zaskoczyć?
Odpowiadając na powyższe pytanie muszę się cofnąć o parę lat wstecz – bowiem do września 2017 roku. Wtedy to, 6 września, Bank of Canada zaskoczył analityków wieszczących utrzymanie stopy procentowej na poziomie 0,755 podniesieniem o 0,25 pp czyli do 1,00%. Spore zaskoczenie, spory ruch umacniający na dolarze kanadyjskim…
I chciałbym, żeby się to powtórzyło – bowiem owego 6 września nie miałem technicznej możliwości rozgrywania tej niespodzianki, mimo że teoretycznie byłem te parę tysięcy kilometrów bliżej decydentów…
Za ostatnie 10 lat wykres stóp procentowych w Kanadzie prezentował się następująco:
różnice i podobieństwa 2017 – 2021
Aktualnie stopy procentowe w Kanadzie są na poziomie 0,25% i prognozuje się, że na takim poziomie 27 października pozostaną.
Porównując sytuację do września 2017 roku, kiedy jak zostało w/w doszło do niespodziewanej podwyżki to wtedy mieliśmy odczyt inflacyjny (CPI) poniżej 2% r/r. Ostatni odczyt inflacji, za wrzesień 2021 mówi o 4,4%.
Produkt Krajowy Brutto Kanady w 2017 roku był szacowany na $1649,3 mld (dolarów amerykańskich). W 2021 roku PKB Kanady jest szacowane na $1651 mld (także amerykańskich), po wzroście z $1643,4 mld w 2020 roku.
We wrześniu 2017 roku bezrobocie w Kanadzie było na poziomie nieco ponad 6%. Obecnie (wrzesień 2021) wynosi ono 7,1%.
decyzja w sprawie stóp procentowych w Kanadzie 27 października 2021 o 16:00
Biorąc pod uwagę powyższe różnice, kanadyjska gospodarka ma się gorzej. Mamy dwukrotnie wyższą inflację, mamy niższe PKB za 2020 rok oraz wyższe bezrobocie. Jak wynika z informacji na stronie BoC, to właśnie inflacja ma bardzo duży wpływ na decyzję o stopach procentowych – a inflacja jest sporo wyższa od tej w 2017 roku.
Jednocześnie prognozowany wzrost PKB, który jest minimalnie wyższy niż w 2017 roku, pozwala patrzeć z optymizmem na gospodarkę kanadyjską – zwłaszcza że widać pozytywną zmianę w post-pandemicznej rzeczywistości.
Te dwa elementy są wg mnie wystarczającą przesłanką, by podejrzewać Bank of Canada o chęć podwyższenia stóp procentowych – zwłaszcza że są one sporo niżej niż w 2017 roku, a jednocześnie też BoC niekoniecznie się musi oglądać na FED w kontekście swoich stóp procentowych.
sytuacja na USD/CAD oraz CAD/JPY
O ile do rozgrywania danych staram się korzystać z par opartych o jena japońskiego (globalna „bezpieczna przystań” w przeciwieństwie do CHF, który jest europejską „bezpieczną przystanią), o tyle w sytuacji gdy nie mamy w tym samym momencie odczytu z drugiej gospodarki w parze warto zerknąć na USD/CAD. Wynika to z większej płynności jak i niższych spreadów.
Poniżej wykresy godzinowe (H1) dla obu tych walut, zaczniemy od:
USD/CAD
na parze dolarów północnoamerykańskich widzimy w ostatnich świeczkach umocnienie. Tak więc niespodzianka z podniesieniem stóp procentowych daje nam spore pole do popisu, włącznie z zanegowaniem całego ruchu zbudowanego na tej parze od wczoraj (26/10) od 17:00. Obniżki stóp procentowych nie wyceniam bo nie widzę nawet minimalnych szans na nią…
CAD/JPY
Z kolei sytuacja na parze kanadyjczyka z jenem mamy potencjał do zanegowania ruchów z kilku sesji, bowiem zasięgi są nawet trzy: z czego TP1 (żółte) w przypadku podwyżki stóp procentowych w Kanadzie powinno być strzelone bez najmniejszych problemów. Z kolei TP2 i TP3 są też w bardzo realnym zasięgu – może nie na świeczce M5, ale spokojnie w M30/H1 jak najbardziej.
POWODZENIA!
PS. Zdjęcie tytułowe artykułu nie pochodzi z żadnego banku zdjęć – jest mojego autorstwa, zrobiłem je we wrześniu 2017 roku 🙂