scenariusz na stopy procentowe w Kanadzie - 27 października 2021

scenariusz na stopy procentowe w Kanadzie – 27 października 2021

analiza live CADJPY strategia na dane

W ubiegłym tygodniu publikowałem dwa scenariusze (dla Wielkiej Brytanii oraz Szwecji), w tym tygodniu będzie jeden, za to dla Kanady. A konkretniej dla środowej decyzji Bank of Canada o stopach procentowych.

reklama:

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

Czy Kanada potrafi zaskoczyć?

Odpowiadając na powyższe pytanie muszę się cofnąć o parę lat wstecz – bowiem do września 2017 roku. Wtedy to, 6 września, Bank of Canada zaskoczył analityków wieszczących utrzymanie stopy procentowej na poziomie 0,755 podniesieniem o 0,25 pp czyli do 1,00%. Spore zaskoczenie, spory ruch umacniający na dolarze kanadyjskim…

I chciałbym, żeby się to powtórzyło – bowiem owego 6 września nie miałem technicznej możliwości rozgrywania tej niespodzianki, mimo że teoretycznie byłem te parę tysięcy kilometrów bliżej decydentów…

Za ostatnie 10 lat wykres stóp procentowych w Kanadzie prezentował się następująco:

źródło: Reuters Eikon (dzięki uprzejmości Traderteam.pl)

różnice i podobieństwa 2017 – 2021

Aktualnie stopy procentowe w Kanadzie są na poziomie 0,25% i prognozuje się, że na takim poziomie 27 października pozostaną.

Porównując sytuację do września 2017 roku, kiedy jak zostało w/w doszło do niespodziewanej podwyżki to wtedy mieliśmy odczyt inflacyjny (CPI) poniżej 2% r/r. Ostatni odczyt inflacji, za wrzesień 2021 mówi o 4,4%.

Produkt Krajowy Brutto Kanady w 2017 roku był szacowany na $1649,3 mld (dolarów amerykańskich). W 2021 roku PKB Kanady jest szacowane na $1651 mld  (także amerykańskich), po wzroście z $1643,4 mld  w 2020 roku.

We wrześniu 2017 roku bezrobocie w Kanadzie było na poziomie nieco ponad 6%. Obecnie (wrzesień 2021) wynosi ono 7,1%.

decyzja w sprawie stóp procentowych w Kanadzie 27 października 2021 o 16:00

Biorąc pod uwagę powyższe różnice, kanadyjska gospodarka ma się gorzej. Mamy dwukrotnie wyższą inflację, mamy niższe PKB za 2020 rok oraz wyższe bezrobocie. Jak wynika z informacji na stronie BoC, to właśnie inflacja ma bardzo duży wpływ na decyzję o stopach procentowych – a inflacja jest sporo wyższa od tej w 2017 roku.

Jednocześnie prognozowany wzrost PKB, który jest minimalnie wyższy niż w 2017 roku, pozwala patrzeć z optymizmem na gospodarkę kanadyjską – zwłaszcza że widać pozytywną zmianę w post-pandemicznej rzeczywistości.

Te dwa elementy są wg mnie wystarczającą przesłanką, by podejrzewać Bank of Canada o chęć podwyższenia stóp procentowych – zwłaszcza że są one sporo niżej niż w 2017 roku, a jednocześnie też BoC niekoniecznie się musi oglądać na FED w kontekście swoich stóp procentowych.

sytuacja na USD/CAD oraz CAD/JPY

O ile do rozgrywania danych staram się korzystać z par opartych o jena japońskiego (globalna „bezpieczna przystań” w przeciwieństwie do CHF, który jest europejską „bezpieczną przystanią), o tyle w sytuacji gdy nie mamy w tym samym momencie odczytu z drugiej gospodarki w parze warto zerknąć na USD/CAD. Wynika to z większej płynności jak i niższych spreadów.

Poniżej wykresy godzinowe (H1) dla obu tych walut, zaczniemy od:

USD/CAD

na parze dolarów północnoamerykańskich widzimy w ostatnich świeczkach umocnienie. Tak więc niespodzianka z podniesieniem stóp procentowych daje nam spore pole do popisu, włącznie z zanegowaniem całego ruchu zbudowanego na tej parze od wczoraj (26/10) od 17:00. Obniżki stóp procentowych nie wyceniam bo nie widzę nawet minimalnych szans na nią…

USD/CAD 27 października 2021, interwał H1; źródło: Reuters Eikon (dzięki uprzejmości Traderteam.pl)

CAD/JPY

Z kolei sytuacja na parze kanadyjczyka z jenem mamy potencjał do zanegowania ruchów z kilku sesji, bowiem zasięgi są nawet trzy: z czego TP1 (żółte) w przypadku podwyżki stóp procentowych w Kanadzie powinno być strzelone bez najmniejszych problemów. Z kolei TP2 i TP3 są też w bardzo realnym zasięgu – może nie na świeczce M5, ale spokojnie w M30/H1 jak najbardziej.

CAD/JPY 27 października 2021, interwał H1; źródło: Reuters Eikon (dzięki uprzejmości Traderteam.pl)

POWODZENIA!

PS. Zdjęcie tytułowe artykułu nie pochodzi z żadnego banku zdjęć – jest mojego autorstwa, zrobiłem je we wrześniu 2017 roku 🙂

scenariusz na stopy procentowe w Kanadzie - 27 października 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts