scenariusz na stopy procentowe w Kanadzie - 6 września 2023

scenariusz na stopy procentowe w Kanadzie – 6 września 2023

analiza live strategia na dane USDCAD

Rada Polityki Pieniężnej w Polsce obniżyła stopy procentowe o kolosalne 0,75 punktu bazowego – czym jasno udowodniła swoje polityczne powiązania z władzą i działanie pod ich kontrolą. Po wyborach raczej będzie podwyżka stóp procentowych. Nie mniej warto spojrzeć na Kanadę, która podejmuje decyzję o 16:00…

Sytuacja w Kanadzie

Ostatni odczyt PKB (z 1 września) pokazuje, że kraj w ujęciu kwartalnym nie zyskał ani nie stracił, odczyt PKB wyniósł 0,00% (prognozowano +0,3% q/q). W ujęciu rocznym Kanada ma wzrost +1,12% r/r – co przed pandemią było blisko normalnych wyników PKB.

Inflacja w tym północnoamerykańskim kraju okazała się w ostatnim odczycie wyższa od prognoz. CPI roczne wyniosło +3,3% (wobec prognoz +3,0% r/r), Core CPI wyniosło +3,2% r/r (prognozowano +2,8% r/r). Także ujęcie miesięczne w przypadku CPI i Core CPI okazało się wyższe od prognoz. CPI wyszło +0,6% m/m (prognozowano +0,3% m/m), a Core CPI miesięczne to +0,5% m/m (wobec +0,4% m/m prognozowanego).

Stopa bezrobocia w Kanadzie jest na poziomie 5,5% i się nie zmieniła w ostatnim odczycie.

Prognozy na decyzję o stopach procentowych w Kanadzie 6 września 2023 o 16:00

Prognozy mówią, że stopy procentowe się nie zmienią. Że pozostaną na poziomie +5,0% r/r.

Scenariusz na decyzję o stopach procentowych w Kanadzie 6 września 2023 o 16:00

Osobiście uważam, że brak zmiany stóp procentowych w Kanadzie jest odpowiedzialną decyzją i najbardziej prawdopodobną. Biorąc pod uwagę  poziom CPI nie ma powodów, by podnosić te stopy procentowe. Więc rozważmy drobną decyzję, by na podstawie hamującej gospodarki (brak wzrostu PKB) i faktu, że stopy procentowe są sporo (ponad połowę!) wyższe od CPI to czy nie obniżyć w Kanadzie stóp o 0,25 pp. Byłoby to drobne, nieco eksperymentalne zagranie, ale Bank of Canada jest zdolny do tego. To byłoby mocne osłabienie dolara kanadyjskiego.

Na wykresie poziomy Fibonacciego są pociągnięte od szczytów z marca 2023 do dołków z lipca 2023. Jak dla mnie obniżka stóp w Kanadzie byłaby otwartą ścieżką do osłabienia dolara kanadyjskiego. Oznacza to nie tylko potencjał do zniesienia Fibo 78,6% czyli 1,37 ale także drogę w stronę 1,38…

USD/CAD 6 września 2023; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts