scenariusz na stopy procentowe w Norwegii - 24 marca 2022

scenariusz na stopy procentowe w Norwegii – 24 marca 2022

analiza live strategia na dane USDNOK

Jedyny scenariusz na ten tydzień, to decyzja o stopach procentowych w Norwegii. Analitycy prognozują podwyżkę…

reklama:

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

Sytuacja lokalna w Norwegii

Inflacja roczna w lutym wyniosła 3,7%, zaś miesięczna była na poziomie 1,1%. Roczna inflacja nie odstaje od innych trudnych czasów i wypada fantastycznie na tle inflacji w takich Stanach Zjednoczonych czy Polsce.

Stopa bezrobocia w Norwegii za luty wg ostatniego odczytu to zaledwie 2,3%. Także nieodstający od wieloletnich norm poziom.

Ostatni odczyt PKB skandynawskiego państwa za Q4 2021 to 0,1%. Biorąc pod uwagę, że dane norweskie często, także w okresach globalnej prosperity, pokazują  PKB poniżej zera – tu także jesteśmy w normie.

PKB kwartalne w Norwegii (2011-2021); źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

prognozy dotyczące stóp procentowych w Norwegii 24 marca 2022 o 10:00

Mamy mieć podwyżkę o 0,25 pp – i to już jest w cenie. Nie ma co się oszukiwać, spodziewany jest dalszy wzrost inflacji, a Norwegia ma myślących przywódców – którzy wolą przeciwdziałać pożarowi niż próbować go ugasić po osiągnięciu „pełnej mocy” (czego o naszych władzach powiedzieć nie można). Stąd mało prawdopodobne jest, że tej podwyżki nie będzie.

decyzja ws. stóp procentowych w Norwegii 24 marca 2022 o 10:00

Ale strategia wymaga od nas oczekiwania niespodzianki. Tu są równie małe szanse zarówno na brak podwyżki jak i na podwyżkę o 0,5 pp  do 1,0%. Więc popatrzmy na wykres, żeby się przygotować na oba kierunki – choć raczej pozostanę bez pozycji w te paręnaście sekund po 10…

sytuacja na USD/NOK

Na wykresie widzimy, że od paru dni się nam korona norweska umacnia. Oczywiście gwałtowna podwyżka (0,50 pp zamiast 0,25 pp) to będzie duża niespodzianka, jednak solidne wsparcie na wykresie to 8,60 i to będzie moim Take Profit gdyby polecieli po całości.

Natomiast gołębi scenariusz daje nam dwa poziomy Take Profit do rozegrania, wyznaczone oczywiście przez poziomy Fibonacciego: pierwsze TP to 8,74, drugie to z kolei 8,775 – do 8,8 raczej nie dojdziemy inaczej jak knotem świecy M5/M15 – więc może być to ciężkie do realizacji, zwłaszcza przy rozjechaniu się spreadu. Więc lepiej szukać maksymalnego celu do 8,775…

USD/NOK 24 marca 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl
USD/NOK 24 marca 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

POWODZENIA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts