scenariusz na stopy procentowe w Wielkiej Brytanii - 17 marca 2022

scenariusz na stopy procentowe w Wielkiej Brytanii – 17 marca 2022

analiza live GBPJPY strategia na dane

Dzień po FED wracamy na kontynent europejski z decyzją w sprawie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii o 13:00.

reklama:

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

Sytuacja lokalna w Wielkiej Brytanii

Inflacja roczna w styczniu wyniosła 5,5%, zaś miesięczna była na poziomie -0,1%. Roczna inflacja jest najwyższa od początku lat 90-tych, przebiła inflację z 2008 i 2011 roku, jest także w trendzie wzrostowym.

Stopa bezrobocia w Zjednoczonym Królestwie w styczniu spadła do 3,9% – mniej o -0,2 pp względem grudnia i -0,1 pp względem prognoz. To najniższa stopa bezrobocia od 1974 roku!

Ostatni odczyt PKB Zjednoczonego Królestwa pokazał miesięczny wynik na poziomie +0,8%, zaś roczny to imponujące +10,0% – obie wartości znacznie wyższe od poprzednich odczytów jak i prognoz.

prognozy dotyczące stóp procentowych w Wielkiej Brytanii 17 marca 2022 o 13:00

Rynki wyceniają zdecydowaną decyzję o podwyżce o 0,25 pp do poziomu 0,75% przy rozkładzie głosów 9 za podwyżką i 1 za utrzymaniem bieżących stóp. Dlatego nie należy się specjalnie nastawiać na brak tej podwyżki – bardzo dobra kondycja gospodarki (PKB i bezrobocie) pozwalają na walkę z bardzo wysoką (jak na Wielką Brytanię – chcielibyśmy w Polsce mieć inflację na poziomie 5,5% r/r) inflacją.

decyzja ws. stóp procentowych w Wielkiej Brytanii 17 marca 2022 o 13:00

99% szans, że będą podwyżki to dość pesymistyczny szacunek. Jednak do rozgrywania funta szterlinga nie potrzeba nam braku podwyżki albo podwyżki o 0,5 pp (co też jest mało prawdopodobne). Wystarczy nam że będzie mniej chętnych do bieżących podwyżek. Wtedy jest spora szansa na osłabienie się funta – pomimo faktycznej podwyżki. Z kolei gdyby ten jeden głos chcący pozostawić stopy bez zmian by zmienił zdanie na wzrosty – mielibyśmy dosłownie paliwo rakietowe dla funta. Więc rozgrywać będziemy dwa potencjalne scenariusze: spadek liczby osób głosujących za podwyżką do 8 lub 7 oraz wzrost liczby osób popierających podwyżkę do 10.

sytuacja na GBP/JPY

Na rozgrywanej przeze mnie parze, na wykresie godzinowym (H1) rozciągnąłem nowe poziomy Fibonacciego od szczytów z początku lutego do podwójnego dołka 8 marca…

Daje to nam bardzo logiczne punkty zaczepienia do rozgrywania w/w scenariuszy:

  1. spadek liczby chętnych do podwyżek stóp procentowych
    Take Profit na poziomie 155,4
  2. wzrost liczby chętnych do podwyżek stóp procentowych
    Take Profit na poziomie 157,0 z potencjałem do lokalnego szczytu pod koniec dzisiejszego dnia lub podczas jutrzejszej sesji na poziomie 158,0.
GBP/JPY 17 marca 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

POWODZENIA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts