scenariusz na stopy procentowe w Wielkiej Brytanii - 4 sierpnia 2022

scenariusz na stopy procentowe w Wielkiej Brytanii – 4 sierpnia 2022

analiza live strategia na dane

Nim dotrzemy do piątkowych odczytów z północnoamerykańskich rynków pracy, mamy w czwartek decyzję o stopach procentowych w Wielkiej Brytanii. Zobaczmy czego możemy się spodziewać po rynku tego dnia.

reklama:

strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

sytuacja lokalna w Wielkiej Brytanii

Inflacja w czerwcu w Zjednoczonym Królestwie została obliczona na poziomie +9,4% r/r (+0,3 pp m/m; prognozowano 9,3%).

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w maju wyniosła 3,8%, bez zmian względem kwietnia i niżej niż prognozowane 3,9%.

Ostatni odczyt PKB pokazał +3,5% r/r; mniej niż +3,7% miesiąc wcześniej, ale znacznie wyżej niż prognozowane +2,7%. Porównując ten odczyt z wzrostem PKB Wielkiej Brytanii przed pandemią to jest on całkiem wysoki!

Odczyt Composit PMI za lipiec wyniósł 52,1 pkt wobec 53,7 pkt w czerwcu i prognoz na poziomie 52,8 pkt.

decyzja ws. stóp procentowych w Wielkiej Brytanii 4 sierpnia 2022 o 13:00

Prognozy mówią jasno: wszystkie 9 głosów z Bank of England będzie za podniesieniem stóp procentowych, które ma wynieść 0,5 pp i osiągnąć po dzisiejszym posiedzeniu +1,75%.  Biorąc pod uwagę wysoką inflację, niskie bezrobocie i lepszy od prognoz ostatni odczyt PKB, nie ma podstaw by sądzić, że do owej podwyżki nie dojdzie. Ale ponieważ mamy nieco gorszy odczyt PMI od prognoz, potencjalną groźbę globalnej recesji oraz możliwość,że ostatnie spadki na surowcach wyhamują inflację to może się pojawić ktoś, kto się wyłamie z jednomyślności w podnoszeniu stóp procentowych. Pojawienie się jednego czy dwóch głosów za pozostawieniem stóp bez zmian też powinno wpłynąć na wycenę funta szterlinga.

sytuacja na GBP/JPY

Brak jednomyślności w BoE to oczywiście działanie osłabiające funta. I też tego będę poszukiwał na wykresie. Poziomy Fibonacciego są od szczytu z 9 czerwca do dołka z 2 sierpnia. Dzięki temu widzimy, że zniesienia fibo są bardzo blisko 163,00, przy którym się aktualnie znajdujemy. Naniosłem też na wykres linię przy 162,00 i myślę, że przy dwóch głosach za utrzymaniem stóp procentowych na poziomie 1,25% to będzie całkiem dobre Take Profit do „strzelenia” w perspektywie dzisiejszej sesji. Choć w okolicy 162,3 też widać lokalne wsparcie, więc trzeba będzie tam uważać…

GBP/JPY 4 sierpnia 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts