surowce rolne

surowce rolne i gaz ziemny – analiza luty 2018 cz. I

analiza live

Czasem plany są piękne, ale rzeczywistość potrafi nas niemiło zaskoczyć. Tak było z moją ostatnią analizą – o ile większość się sprawdziła, o tyle ja wyszedłem wcześniej z każdej pozycji, księgując znacznie mniejszy zysk niż planowałem. I niż by się sprawdził, bowiem i pszenica i kakao sięgnęło poziomów take profit – choć kakao zaliczyło wcześniej cofkę. Jednak nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem – zwłaszcza że efekt końcowy w styczniu 2018 i tak był super! – tylko brać się za zarobek w lutym!

reklama:

Kawa

Na początek informacja – przegapiłem „promocję” na tym surowcu (tj cenę poniżej $120) i teraz mnie nie ma w rynku. Jesteśmy jednak bardzo blisko linii silnego trendu spadkowego (okolice $124) co może oznaczać, że nastąpi cofnięcie i wtedy się obkupimy 🙂 Widać to na wykresie:

 

interwał H4, źródło: xStation 5

Brać czy nie brać? Oto jest pytanie… Na razie sam się zastanawiam, raczej poczekam na silny młotek (w dowolnym kolorze) na H4 nim wejdę z ręki. Sensowny zakres ruchu to oczekiwania bezpieczne – $125 – lub bardziej ryzykowne – $128,5.

Bawełna

Ostatni skok na tym surowcu pchnął mnie w stronę głębszej analizy.  I tak zgodnie z ostatnim raportem wzrósł nieco import bawełny przez Chiny, które w 2017 roku ponownie zmniejszyły swoje zapasy tego surowca, z kolei w USA mamy nieco mniejszy obszar upraw bawełny. Kwestią dyskusyjną jest też słaba pogoda w Australii (czwartym pod względem wielkości eksporterem bawełny).

Na wykresie u mnie wygląda to tak:

interwał H4, źródło: xStation 5

Jak widać bawełna bardzo technicznie chodzi, co też można wykorzystać. Pierwszy potencjalny punkt wejścia można wyznaczyć bardzo ryzykownie od ~$77,00. Bardziej bezpiecznie to od $77,90 z take profit na $83,00, stop loss w okolicy $75,20. I tak zapewne u mnie się pojawi oczekiwanie na bawełnę.

Cukier

Bardzo technicznie rozpatrując cukier widzimy ciekawą sytuację. Wyszliśmy z silnych spadków i zaczęliśmy rysować trend wzrostowy, natomiast wyznaczając górną linie trendu na korpusach świec widzimy, że dotrzemy do „zbiegu” obu linii w okolicach $14,35-$14,40.

interwał H4, źródło: xStation 5

Silne reakcje na ceny $13,37 i $13,77 pokazują, że są to ważne poziomy. Z kolei teraz jesteśmy przy „psychologicznej” cenie $14,00. Jeśli byśmy przebili $14,02 to warto rozważyć wejście.

Dlatego po uwzględnieniu spreadu proponuję oczekujące od $14,10, stop loss $13,77, take profit $14,85 tudzież trailing stop od 14,38 na $0,35-$0,45.

Gaz ziemny

Nie jest to surowiec rolny, ale wiadomo – trzeba się rozwijać. Co prawda nie mam z tym surowcem dobrych wspomnień, ale nie zrażam się, zwłaszcza że zima wciąż trwa, a od paru miesięcy zapasy tego surowca w USA maleją.

Na wykresie widzę silną, ale szeroką konsolidację, w dodatku blisko poziomów fibo więc dodatkowy argument dla mnie.

interwał H4, źródło: xStation 5

Potencjał? Oczekujące od $2,778, stop loss $2,622, take profit albo psychologiczny czyli $3,00 albo ambitniej $3,155

4 thoughts on “surowce rolne i gaz ziemny – analiza luty 2018 cz. I

  1. A ja kawę sobie odpuściłem, bo balem się, że cena nie zdąży urosnąć przed dzisiejszym rolowaniem… a trzeba było robić swoje, bo analizę przygotowałem w punkt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts