scenariusz na stopy procentowe w Australii - 5 lipca 2022

scenariusz na stopy procentowe w Australii – 5 lipca 2022

analiza live AUDUSD strategia na dane

Scenariusze w tym tygodniu zaczyna Australia – zgodnie z lipcową rozpiską 🙂 Więc nie zaspać, publikacja o 6:30!

reklama:

strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

sytuacja lokalna w Australii

Inflacja za Q1 2022 w Australii wyniosła w ujęciu kwartalnym +2,1% (prognozowano +1,7%), z kolei roczna to +5,1% (prognozowano +4,6%).

Stopa bezrobocia w Australii w maju wyniosła 3,9%, o 0,1 pp więcej niż prognozowano i na tym samym poziomie co w kwietniu. To najniższe bezrobocie przez całą historię tych odczytów, od 1979 roku.

Ostatni odczyt PKB, za Q1 2022, pokazał wynik na poziomie +0,8% q/q (prognozowano +0,5%). W ujęciu rocznym PKB wyniosło +3,3% (prognozowano +2,9%). Obie wartości są w górnych przedziałach normalnych odczytów sprzed pandemii.

poprzedni odczyt dotyczący stóp procentowych w Australii 5 lipca 2022 o 06:30

Poprzednia decyzja, 7 czerwca, zaskoczyła analityków. Zamiast stóp procentowych na poziomie 0,60% to RBA ogłosiło 0,85%. Przypominam, że na taki scenariusz liczyłem tworząc prognozę w czerwcu. Knot świeczki godzinowej sięgnął nieco powyżej pierwszego wyznaczonego TP wynoszącego 0,7244 – praktycznie w punkt czyli 0,7245. Kolejne potwierdzenie, że na rynku warto łapać ~80% zasięgu jaki oczekujemy, żeby mieć większą pewność wyjścia w zysku a nie cofnięcia do punktu wejścia… Na wykresie godzinowym (H1) to wygląda tak:

AUD/USD sytuacja z decyzji o stopach procentowych w Australii 7 czerwca 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

decyzja ws. stóp procentowych w Australii 5 lipca 2022 o 06:30

Rynek spodziewa się kolejnego dużego skoku stóp procentowych w Australii, z 0,85% do 1,35%. Skoro ostatnio tak podnieśli, to czemu mieliby się zatrzymywać, zwłaszcza z dobrą sytuacją na rynku pracy i przyzwoitym PKB. Jednak biorąc pod uwagę, że ostatnio spadły nam trochę ceny surowców rolnych (o czym często mówię na Surowcowe.info), to w RBA mogą pomyśleć, że szczyt inflacji jest za nimi. Ceny ropy nie wybijają nowych szczytów, zboża spadły całkiem mocno, węgiel nieco mniej się obsunął, ale biorąc pod uwagę, że to jeden z głównych produktów eksportowych Australii to akurat dobrze. Gaz ziemny i LNG potrafiło być droższe podczas pandemii. Więc może podniosą tylko o 0,25 pp? Jak tak, to może będzie osłabienie australijskiego dolara, na którym da się od rana zarobić co nieco?

sytuacja na AUD/USD

Na wykresie w czerwcu mieliśmy poziomy Fibo z punktem zaczepienia w dołku z 12 maja. Jednak ponieważ mamy na tym instrumencie nowy dołek to i poziomy Fibonacciego trzeba zaktualizować! Wychodzimy ze szczytu 3 czerwca do dołka z 1 lipca. Biorąc pod uwagę odbicie od nowego dna rynek dyskontuje tą dużą, o 0,5pp, podwyżkę stóp procentowych 5 lipca o 6:30. Więc podwyżka o „zaledwie” 0,25 pp byłaby sporym szokiem i może spokojnie zepchnąć wycenę Australijczyka do 0,68, być może z knotem nawet do dołka na 0,6763…

AUD/USD 5 lipca 2022; interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts