scenariusz na stopy procentowe w Australii - 7 grudnia 2021

scenariusz na stopy procentowe w Australii – 7 grudnia 2021

analiza live strategia na dane

Najważniejsze dla mnie wydarzenia makroekonomiczne w tym tygodniu zaczynamy od decyzji w sprawie stóp procentowych w Australii. Hasztag #NieŚpięBoCzekamNaDane znów będzie w użyciu dzisiejszej nocy…

reklama:

Strategia na dane

Dla przypomnienia – wpis ten stanowi moje przygotowanie do realizacji mojego podejścia do inwestowania na danych makroekonomicznych. Wszystkie materiały w tym zakresie znajdziecie w dedykowanym wpisie na blogu Prywatny INV€$TOR.

Sytuacja lokalna

Australia jest krajem, który ma 88,1 % społeczeństwa po 16. roku życia zaszczepionego dwoma dawkami szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Ostatni (wrześniowy) odczyt CPI w Australii pokazuje +3,0% r/r, z czego największą wagę ma wzrost cen paliw samochodowych (+7,1% r/r).

Podobnie z PKB – ostatni odczyt jest z września i pokazuje +3,9% r/r.

Sumarycznie: lekko podwyższona inflacja (związana z ponad 60%, globalną zwyżką cen ropy naftowej r/r dla września 2021) wraz z przyzwoitym wzrostem PKB jak dla gospodarki rozwiniętej sugeruje mi opinię bardzo stabilnej gospodarki, która nie potrzebuje interwencji banku centralnego by stłamsić inflację ani by silniej pobudzić wzrost gospodarczy.

decyzja ws. stóp procentowych w Australii 7 grudnia 2021 o 04:30

W związku z powyższym, także przychylam się do opinii analityków, że Reserve Bank of Australia (RBA) nie podniesie stóp procentowych ponad aktualne +0,10%.

Szanse na obniżenie stóp procentowych do zera (albo na minus) w momencie tak dobrych danych gospodarczych są wg mnie absolutnie zerowe.

Szanse na podwyżkę są zaledwie minimalne, ale mogłyby znacznie umocnić australijskiego dolara względem innych walut. I ewentualnie takiego scenariusza będę szukał na wykresie…

sytuacja na AUD/USD

Na wykresie godzinowym (H1) widać dwie rzeczy. Pierwsze to fakt, że zaznaczone przy poprzednich analizach poziomy mają sens (szpila podczas publikacji NFP z piątku, 3 grudnia). Drugie to że mamy za sobą dość delikatne wzrosty, które wpisują się w korektę aktualnego trendu spadkowego trwającego na AUD/USD od końcówki października. Ewentualna podwyżka stóp procentowych dziś w nocy daje szansę na zmianę tej korekty w odwrócenie trendu i podjazd ceny do 0,709 – 0,710 po nieprzewidzianej przez analityków sytuacji, z dalszym jej rozciągnięciem, jeśli się uda ten poziom docelowy przebić. I tego będę oczekiwał od rynku – o ile RBA zaskoczy podwyżką…

AUD/USD 6 grudnia 2021, interwał H1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości Traderteam.pl

POWODZENIA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts